Republika Srpska: Vakcinacija dece neophodna

Nakon epidemije morbila na području Istočnog Sarajeva stručnjaci upozoravaju. U Srpskoj imunizacija i dalje na niskom nivou, oko 74 odsto primilo MRP

NAKON što je na području Istočnog Sarajeva proglašena epidemija morbila usled tri vezana slučaja obolelih, roditelji širom Srpske su u panici, pogotovo oni koji nisu još uvek decu podvrgli imunizaciji MRP vakcinom (protiv morbila, rubeole i parititisa).

Naime, u Srpskoj su početkom marta zabeležena četiri slučaja obolevanja od morbila od čega su tri vezana u Istočnom Sarajevu (dete, majka i stric) i jedan pojedinačni slučaj u Vlasenici čime su, uslovno rečeno, ispunjene pretpostavke Instituta za javno zdravstvo RS da u tom gradu proglasi epidemiju morbila.

Stručnjaci iz RS su još u oktobru, kada je proglašena epidemija u susednoj Srbiji, upozoravali roditelje na važnost imunizacije, međutim, svest o značaju vakcinisanja je, prema rečima načelnice Službe za epidemiologiju pri Institutu za javno zdravstvo Ljubice Jandrić, na vrlo niskom nivou.

Pročitajte još: Istočno Sarajevo: Epidemija morbila

– Svedoci smo jedne izuzetno opasne antivakcinalne kampanje koja se na društvenim mrežama sprovodi tri do četiri godine usled čega trpimo posledice u smislu obolevanja dece ali i odraslih. Vakcina MRP štiti od tri dečije bolesti koje nažalost mogu izazvati vrlo teške komplikacije, pa čak i smrt – istakla je za „Novosti“ Ljubica Jandrić.

„MREŽE“ UMESTO LEKARA: JEDAN od uzroka lošeg obuhvata imunizacija u Srpskoj je to što roditelji često veruju zagovornicima antivakcinalnih kampanja na društvenim mrežama. – Imamo strašan problem zbog toga, i mnogo je onih koji na sebe preuzimaju, mimo stručnog mišljenja, odgovornost da sami leče svoju decu, i odluku da li će dete vakcinisati ili ne – zaključila je Jandrićeva.

Jandrićeva je naglasila da je obuhvatnost vakcinom MRP u Srpskoj i dalje na niskom nivou, odnosno oko 74 odsto za prvu dozu ili oko 84 za drugu.

Pročitajte još: Morbile prete i Srpskoj!

– Obuhvat MRP-om u poslednjih tri do četiri godine je niži nego što bi trebalo da bude, a treba da bude bar 94 odsto. U RS, u pojednim opštinama je i mnogo manji, odnosno oko 50 odsto (Banjaluka, Istočno Sarajevo, Bijeljina) zbog čega je ovo podneblje vrlo podložno epidemiji. U 2017. imali smo nešto bolji obuhvat u prvoj dozi, oko 84 odsto, u drugoj oko 86 ali to nije ni blizu dovoljno da bi se ostvario neophodni optimum koji otklanja pretpostavke za epidemiju – naglasila je Jandrićeva podsetivši da se radi o izrazito zaraznoj bolesti.

Izvor: novosti.rs

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.