Temperature u visokom plusu: Kako se zaštititi?

Prije deset dana kiša, vjetar i grmljavina, danas sunce i visoke temperature. Ovogodišnje ljeto zasigurno ćemo pamtiti po naglim promjenama vremena, koje, osim na prirodu, utječu i na ljude. Obzirom da ovakvo vrijeme negativno djeluje najčešće na hronične bolesnike, pacijente sa kardiovaskularnim oboljenjima, trudnice, djecu i starije osobe, stručnjaci navode da je najvažnije na vrijeme djelovati, kako bi naš organizam lakše prebrodio nagle promjene.

 „Sve to se povezuje sa stilom života, dosta vremena se provodi kod kuće u klimatiziranim prostorima tako da organizam nije utreniran. Svaki organizam koji je utreniran, kada izlazimo napolje u ranim jutarnjim satima, kada šetamo, zdravo se hranimo, imamo neki zdrav stil života, ove vremenske prilike ne bi toliko trebale da utječu na takav organizam koji će da se tako prilagoditi ovim promjenama.“ – kaže Amna Srabović Okanović, specijalista urgentne medicine u Domu zdravlja Tuzla.

Ukoliko ste ipak često izloženi suncu i visokim temperaturama, a ne unosite dovoljno vode u organizam, prijeti vam dehidracija i vrtoglavica, čak i kratkotrajni gubitak svijesti. Dugotrajna izloženost suncu bez adekvatne zaštite prilikom visokih temperatura zraka, podiže tjelesnu temperaturu kod čovjeka, što vrlo često dovodi do toplotnog udara.

„U takvim situacijama, osobu je veoma značajno skloniti sa takvog mjesta, staviti hladan peškir u predjelu vrata, lagano ga rashlađivati prskanjem vode i ako je ta osoba pri svijesti, dovesti je u najbližu zdravstvenu ustanovu, ali je najvažnije ne paničiti.“ – dodaje Srabović Okanović.

Na većinu građana sa kojima smo imali priliku razgovarati, visoke temperature uglavnom se negativno odražavaju, a spas često pronalaze u klimatiziranim prostorima, dok s druge strane, neki od njih ipak uživaju u ovim vrelim ljetnim danima, obzirom da su početak ovog godišnjeg doba obilježile padavine.

Obzirom da tokom ljeta spas uglavnom tražimo na javnim kupalištima, valja imati na umu preporuke stručnjaka, i kloniti se direktonog izlaganja suncu u periodima kada je njegovo djelovanje najštetnije.

„Preporučujemo da se do nekih 11 sati možete izlagati suncu i poslije 18 sati. U ovom periodu pronaći neki suncobran ili hladovinu, uzimati tečnosti i koristiti zaštitne kreme.“ – dodaje Amna Srabović Okanović – specijalista urgentne medicine u Domu zdravlja Tuzla

Preporučljivo je i oblačiti laganu, široku i svijetlu odjeću od prirodnih materijala uz obaveznu zaštitu glave kačketima ili šeširima, te nošenje sunčanih naočala sa UV zaštitnim slojem.

A pored svih ovih savjeta,  da bismo sačuvali svoje zdravlje tokom visokih temperatura, potrebno je da mislimo i na hranu koju konzumiramo. U toplim danima trebalo bi maksimalno pojednostaviti pripremu jela, upotrebljavati samo svježe namirnice, adekvatno ih termički obraditi i po mogućnosti svakodnevno pripremati svježe obroke.

Izvor: rtvslon.ba

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.