Student pokrenuo vlastiti biznis: Uzgaja šumske jagode, a priprema zemljište za sadnju 12.000 novih sadnica

Dvadesetogodišnji Kenan Biserović koji je pokrenuo vlastiti biznis pod nazivom „Šumska jagoda Biserović“ student je druge godine Građevinskog fakulteta na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru.

Svi smo svjesni da je Bosna i Hercegovina pogodno tlo za uzgajanje prirodnih bogatstava, ali se teško možemo odlučiti da pokrenemo svoj vlastiti biznis. Ipak, ovaj mladi dvadesetogodišnjak prepoznao je bogatstva koja mu nudi zemlja u kojoj živi, te se odlučio na ovaj korak.

Kenan se proizvodnjom počeo baviti prošle godine, a prve sadnice je posadio u oktobru 2016 godine.

Poslovici „ Ko ne riskira taj i ne profitira“ ima mjesta i u nastavku ove zanimljive priče koju je Kenan ispričao za “Haber.ba“.

Kako je nastala ideja za pokretanje vlastitog biznisa?

Ideja za pokretanje vlastitog biznisa je nastala sasvim spontano i kada sam ulazio u cijelu ovu priču nisam se nadao da će ovo prerasti u unosan i ozbiljan posao. Ukratko, poslije završene srednje škole uz pomoć roditelja odlučio sam da iskoristimo jedan dio zemljišnog posjeda koji imamo i zasadimo ga nekom biljnom kulturom. U početku smo dosta razmišljali šta bi bilo najbolje i najpametnije posaditi, ali poslije dosta razgovora sa uposlenicima poljoprivrednog društva u Jablanici odlučili smo da to bude šumska jagoda.

Student ste, a usput ste pokrenuli vlastiti biznis. U čemu leži tajna Vaše volje?

Glavni razlog zbog kojeg sam odlučio čitavu ovu priču vezanu za šumske jagode dići na veći nivo, da to ne bude samo mali zasad šumskih jagoda već da u nekom skorijem periodu pored sezonskih berača imam i stalno zaposlene ljude, je to što sam stekao utisak da naši političari kada je riječ o nama mladim ljudima nemaju jasno definisanu politiku. Zato mi trebamo da radimo i trudimo se na sve moguće načine da bi se ta politika definirala u, za nas, povoljnom smjeru. Isto tako mislim da je pokretanje vlastitog biznisa, čak iako je on mali kao što je moj trenutno, idealna prilika da se mi mladi borimo i na ovakav način sami sebi gradimo bolju budućnost.

Pokrenuti vlastiti biznis je prednost, a koji su nedostaci?

Što se tiče prednosti ima ih mnogo. Za mene osnovna i glavna prednost je to što imam potpunu slobodu pri realizaciji svojih ideja. Isto tako prednost kod privatnog biznisa je to da većina stvari vezanih za napredovanje i proširivanje posla zavisi od nas samih.

Nedostatke u svakom poslu drugačije posmatramo i svaki posao ima dosta faktora koji utiču na njega. Generalno kod nas u BiH mislim da je glavni nedostatak podrška vlasti mladim ljudima koji imaju ideje, a nemaju mogućnosti da ih realizuju. A što se tiče poljoprivredne proizvodnje glavni nedostatak/loš faktor koji može u velikoj mjeri da utiče na kvalitet proizvoda je vrijeme.

Kada bi sada jedan student odlučio pokrenuti vlastiti biznis, pod uslovom da se ta ideja može realizovati, šta je prvo što on treba napraviti? Možete li nam ukratko opisati postupak od ideje do realizacije projekta?

Pri donošenju odluke o pokretanju vlastitog biznisa od ključne važnosti je procjena i potencijalne mogućnosti koje nam se ukazuju. Prije svega, važno je dobro se posavjetovati sa stručnim ljudima koji imaju iskustva u oblasti kojom se želimo baviti i na taj način otkriti sve prednosti i nedostatke budućeg posla. Nakon toga treba napraviti biznis plan koji je isto tako od krucijalnog značaja jer na osnovu njega možemo jasno vidjeti koliko nam novca treba da se upustimo u taj posao, zatim prihodi, rashodi, tržište i ostale bitne stavke. I na kraju kada se sve pomno i detaljno prouči sama realizacija projekta je najmanji problem.

Da li ste Vi lično zadovoljni dosadašnjim rezultatima i da li namjeravate proširiti proizvodnju ili uvesti neke novitete?

Da, prezadovoljan sam rezultatima koje sam ostvario prošle godine budući da mi je prošla godina bila prva godina u kojoj sam brao plodove, a bilo je dosta i posla i ulaganja. Ove godine očekujemo mnogo veće rezultate same proizvodnje, ali i plasmana proizvoda.

Planovi za budućnost su mi da proširim plantažu i već sad su počele pripreme zemljišta za sadnju novih 12.000 sadnica. U skorijoj budućnosti se nadam da će ovo prerasti u ozbiljan posao  i ozbiljnu firmu koja će pored uzgoja šumskih jagoda otkupljivati iste od drugih prizvođača i plasirati ih dalje na tržište.

Izvor: radiokameleon.ba

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.