Školovanje jednog studenta košta 30 000 KM

Za četvorogodišnje školovanje jednog studenta, porodice u RS moraju izdvojiti do 30 000 maraka. Takva je računica roditelja čija djeca odlaze na studije u druge gradove, studiraju na državnim fakultetima, ali nisu na budžetu, te žive u privatnom smještaju. Takvih je većina među studentima.

Broj onih koji studiraju na univerzitetima u Srpskoj višestruko premašuje kapacitete studentskih domova da ih prime, baš kao što je i mnogo više onih koji sami plaćaju školarinu od onih koji su upali na budžet.

Samo za školarine izdvaja se minimalno 440 KM godišnje, a najviše 1 500 KM, koliko treba studentima nekih smjerova Akademije umjetnosti. Pored toga, administrativni troškovi upisa svakog semestra su 40 KM, a svaki četvrti izlazak na ispit plaća sa 20 KM na većini fakulteta. Za studente privatnih fakultete, sve to je nekoliko puta skuplje.

Studenti kažu da je za studiranje u Banjaluci, pored toga, svaki mjesec potrebno obezbjediti minimalno 250 do 300 KM, dok je za mnoge to i dvostruko više.

– To je onaj najskromniji vid studentskog života, da se živi i hrani u domu i da se ima nešto novca za boravak izvan doma, odnosno za kafu i kupovinu osnovnih potrepština, te za odlazak kući – kaže Radovan S, koji ističe da su porcije hrane koje se serviraju u domu za mnoge studente nedovoljne, pa moraju dokupljivati i hranu.

Smještaj u domu u Banjaluci plaća se različito, zavisno od toga u kojem od paviljona se živi. Za život u savremenom četvrtom paviljonu treba mjesečno 75 KM, za treći paviljon cijena je 25 KM, dok je boravak u najstarijim paviljonima prvom i drugom po cijeni od 20 maraka. Dnevna cijena obroka u studentskoj menzi je 2,5 KM.

Ako umjesto u domu žive u privatnom smještaju, studenti moraju računati na kirije do 400 maraka, ali i na oko 150-200 maraka režija.

– Većina ima cimere, pa se taj trošak prepolovi ili dijeli na tri dijela, a roditelji uz to šalju oko 50 KM mjesečno za hranu. Prevoz do kuće i nazad je isto vrlo skup. Da odeš do Prnjavora, koji je samo 50 kilometara udaljen, i da se vratiš treba minimalno 15 KM. Kada se tako gleda, studiranje nije nimalo jeftino za naše uslove i porodice. Domovi su uvijek puni, a stanovima su nabijene cijene – priča jedna studentkinja iz ovog mjesta.

Za nabavku knjiga i skripti iz kojih se uči, treba najmanje 150 KM po semestru, ako se uči iz fotokopija, dok za kupovinu originala treba puno više. Studenti kažu da su zahvalni na tome što većina opština daje studentske stipendije od bar 80 KM mjesečno onima koji redovno studiraju i polažu ispite, pa se bar na taj način plati dio troškova.

Oni koji studiraju od kuće, u mjestima gdje inače žive, kažu da su i njihovi troškovi oko 150 KM mjesečno, bez obzira na to što žive i hrane se kod kuće.

– Na odlazak na fakultet i sve što prati boravak izvan kuće potroši se mjesečno oko 100 maraka, a na to još uzmete cijenu prevoza od 30-tak maraka i dodate 20 do 30 KM za troškove pribora i telefona i interneta. Knjige, bar za tehničke fakultete, nisu skupe, jer se dosta uči iz elektronskih formi, pdf-ova i slično. To možda ukupno bude do 100 KM godišnje – priča Pavle K. student elektrotehnike iz Banjaluke.

Ako su za mjesto studiranja izabrali Foču, studenti se uglavnom nadaju da će naći mjesto u domu, jer je privatno stanovanje jako skupo, kaže predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Dušan Simanić.

– Dobro je pa kapaciteti uglavnom odgovaraju broju studenata, a i uslovi u domu su sve bolji. Slična je situacija i u Palama, dok je u Lukavici dosta drugačije, upravo zbog loših uslova u domu. Nadamo se da će se i to, međutim, uskoro popraviti i da će i studentima biti mnogo lakše – kaže Simanić.

I studenti i roditelji kažu da bi sve to izdvajanje i odricanje nekako podnijeli da znaju da će na kraju sve to imati smisla – da će kao svršeni studenti pronaći posao i moći normalno da žive od plate.

Bijeljina bez doma

Najteže je studentima u Bijeljini gdje uopšte nema studentskog doma, pa oni koji odluče da studiraju skupo plaćaju privatni smještaj. U Bijeljini, tako, svake godine studira oko 7 000 studenata, a mjesta u đačkom domu, koji prima i studente, ima za svega stotinjak njih. Ostali za kiriju daju od 100, pa i do 400 KM mjesečno.

Izvor: srpskacafe.com / srpskainfo

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.