Kasa punija, majkama mjesečno 405 maraka

Kasa punija, majkama mjesečno 405 maraka

Banjaluka – Vlada RS utvrdila je juče prednacrt budžeta Srpske za 2018. godinu čiji je okvir 3,335 milijardi KM, što je za oko 100 miliona više nego ove godine i izmjene zakona koje podrazumijevaju da od iduće godine bude uveden mjesečni dodatak za nezaposlene porodilje od 405 KM.

Utvrđen je i program ekonomskih reformi za period od 2018. do 2020. godine, prednacrt zakona o doprinosima i Nacrt zakona o dječijoj zaštiti. Opredjeljenje Vlade je da bude zaustavljen rast rashoda na svim nivoima, obavljana stroga kontrola zapošljavanja i stavljen moratorijum na rast plata u javnom sektoru, a da rast prihoda bude iskorišćen isključivo za kapitalne investicije i smanjenje javnog duga.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da su prihodi u budžeta za 2018. planirani u iznosu od 2,682 milijardi KM.

– To je za 91,40 miliona ili 3,5 odsto više u odnosu na ovogodišnji budžet. Prihodima u najvećoj mjeri doprinose porezi i doprinosi za penzijsko i invalidsko osiguranje. Procjena je da će neporeski prihodi biti značajno niži iduće godine u odnosu na ovu, a to su prije svega dividende i udjeli u profitima preduzeća, jer imamo veoma loše uslove poslovanja „Elektroprivrede“ u 2017. zbog remonta i problema hidroelektrana – istakao je Tegeltija.

Planirani budžetski rashodi za 2018. godinu iznose 2,486 milijarde, što je za 36,70 miliona KM više od budžeta za 2017. godinu. Tegeltija je rekao da planirani rashodi omogućavaju funkcionisanje svih institucija, značajne investicije u zdravstvo i obrazovanje, povećanje izdvajanja za socijalnu zaštitu i redovno servisiranje duga.

– Planiran je bruto budžetski suficit od 196,30 miliona, a kada se izdvoje sredstva za nefinansijsku imovinu, koja iznose 69,10 miliona, planirani suficit je 127,20 miliona KM – rekao je Tegeltija.

Rashodi za lična primanja zaposlenih, prema njegovim riječima, porašće za pet miliona na 723,50 miliona KM kao rezultat prikazivanja bolovanja dužeg od 30 dana i povećanja minulog rada.

Za isplatu penzija biće potrebno 1,041 milijardi KM, što je za 25,70 miliona više nego ove godine. Subvencije su planirane u iznosu od 97,90 miliona i manje su za 3,40 miliona KM, dok su grantovi planirani u iznosu od 24,90 miliona KM. Doznake na osnovu socijalne zaštite su planirane u iznosu od 238,9 miliona i veće su za 1,80 miliona KM.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Dragan Bogdanić rekao je da će izmjenama zakona od iduće godine biti uveden mjesečni dodatak za nezaposlene porodilje od 405 KM. Nezaposlene porodilje imaće pravo na mjesečnu naknadu u trajanju od 12, odnosno 18 mjeseci za treće dijete.

– Samo za ovaj dodatak trebaće oko 16,20 miliona KM u 2018. godini, a 8,90 miliona će ići iz budžeta, dok će ostatak biti obezbijeđen iz doprinosa koji će biti 1,7 odsto. Za dodatak za treće i četvrto dijete biće izdvojeno 900.000 KM. Vlada ovim pokazuje odgovornost za pronatalitetnu politiku i rađanje djece – rekao je Bogdanić.

Predsjednik Udruženja porodica sa četvoro i više djece RS Jovan Radovanović pozdravio je uvođenje naknade za nezaposlene porodilje.

– Svaka marka im dobro dođe, a da ne govorim o naknadi od 405 maraka. Zalažemo se i da zakon bude mijenjan kako bi više porodica dobijalo dječji dodatak i da bude ukinut cenzus – kazao je Radovanović.

Za javne investicije planirano je 36 miliona KM, a obezbijeđen je i novac za gradnju i opremanje bolnice u Istočnom Sarajevu.

Za otplatu duga planirano je 755 miliona i ovi izdaci veći su za 104,30 miliona KM u odnosu na ovogodišnje. Javni dug, prema projekcijama za 2018. godinu iznosiće 4,326 milijardi, odnosno 40,94 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP). Procijenjeno je i da će na kraju ove godine dug iznositi 4,344 milijarde KM ili 43,08 odsto BDP-a.

Pozitivni trendovi

U Vladi RS su istakli da se u srednjoročnom periodu očekuje nastavak pozitivnih kretanja u privredi i predviđa realni rast BDP-a od 3,7 odsto u 2018, 3,8 odsto u 2019. i četiri odsto u 2020. godini.

U čitavom posmatranom periodu očekuje se stabilna inflacija i nastavak pada nezaposlenosti. Konsultacije Vlade sa sindikatom i poslodavcima u vezi sa izradom konačnih verzija budžeta i ekonomske politike počinju u ponedjeljak.


Socijalna davanja (miliona KM)

Porodične invalidnine                                          82,9

Lične invalidnine                                                   70,0

Zdravstveno osiguranje nezaposlenih                60,0

Borački dodatak                                                       56,6

Socijalna zaštita – transfer lokalnim zajednicama 23,0

Izmirenje obaveza prema dijaliznim centrima       9,0

Fond za dječiju zaštitu                                         8,9

Rashodi na osnovu sudskih rješenja                 8,0

Civilne invalidnine                                                  6,5

Prevoz učenika                                                         4,5

Doznake socijalnim institucijama                       3,2

Doznake za odlikovane borce                              2,9

Finansiranje povratka u RS                                  2,2

Stipendije                                                                 2,2

Finansiranje povratka u FBiH                           1,0

Fond solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu    0,4


Subvencije (miliona KM)

Podsticaj razvoja poljoprivrede i sela              60

„Željeznice RS“                                                      25

„Aerodromi RS“                                                     1,9

„Željeznička korporacija – BHŽJK“                    0,4


Grantovi (miliona KM)

Parlamentarne stranke                                           3,6

Naučne institucije                                                   1,5

Udruženja od javnog interesa                              1,2

Sportske organizacije                                            1,1

Razvoj prerađivačke industrije                           1


Izvor: glassrpske.com   Autor: Svjetlana Šurlan

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.