DERVENTA – Skupština povjerilaca Fabrike cijevi “Unis” iz Dervente razmatraće u ponedjeljak model prodaje imovine tog preduzeća u stečaju koja je procijenjena na blizu 50 miliona maraka.
Potvrdio je to za “Glas Srpske” stečajni upravnik “Unisa” Lazo Đurđević pojasnivši da je nakon duže pauze konačno zakazano ročište u Okružnom privrednom sudu u Doboju.
– S obzirom na to da je povjerilaca mnogo i da moraju biti ispoštovane epidemiološke mjere, ročište je zakazano u dva termina, prva grupa u osam, a druga u 11 časova. Trebalo bi da bude donesena odluka o uslovima i načinu unovčenja imovine – rekao je Đurđević dodavši da je licitacija najbolje rješenje. Kazao je da su rijetki oni koji se interesuju za “Unis”.
Procjenitelji su posao u “Unisu” završili još u julu 2020. godine i popisanu imovinu nekadašnjeg giganta procijenili na oko 48 miliona maraka. Međutim, ništa više nisu mogli da rade jer epidemiološka situacija i mjere koje su tada bile na snazi s ciljem suzbijanja širenja virusa korona nisu dozvoljavale okupljanja većeg broja ljudi.
Đurđević je rekao da teško da će procijenjena vrijednost imovine biti dovoljna, te da će se kad do unovčenja dođe u prvom redu namiriti banke koje imaju hipoteke.
– Trebalo bi mnogo više novca. Stigle su nam 84 prijave potraživanja povjerilaca koji čekaju naplatu dugovanja – rekao je Đurđević.
Predstavnica povjerilaca iz reda radnika “Unisa” Radoslava Milanković rekla je za “Glas” da su radnici posebno zabrinuti što Vlada Srpske još nije uplatila novac za doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje.
– Vlada je u decembru prošle godine donijela odluku i zadužila Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da izvrši uplatu, međutim, to se još nije dogodilo. Novac treba da bude uplaćen za šest radnika koji time stiču uslove za penziju – rekla je Milankovićeva.
Zahtjev za stečaj “Unisa” početkom 2019. godine podnijela je Nova banka Banjaluka koja je povjerilac u tom preduzeću. Nakon toga je sud donio rješenje kojim je pokrenuo prethodni postupak za utvrđivanje uslova za pokretanje stečaja, a za privremenog stečajnog upravnika tada je imenovan Lazo Đurđević. Stečaj u tom propalom preduzeću otvoren je 17. decembra 2019. godine.
IGA
Problemi u “Unisu” traju godinama, a najveće potraživanje ima Kreditno-izvozna agencija (IGA) BiH, koja je prijavila dug od skoro 195 miliona KM.
Kroz plan finansijskog i operativnog restrukturiranja fabrike cijevi, koji je usvojen 2017. godine, dugovanja je trebalo da budu izmirena u narednih deset godina, ali ga uprava preduzeća od početka nije poštovala pa je u veoma kratkom roku propao.
Izvor: glassrpske.com / Autor: Milijana Latinović