Zvizdić akcize vadi iz ladice

Sarajevo – Savjet ministara BiH danas bi trebalo da razmatra izmjene zakona kojima je predviđeno povećanje akciza na gorivo, ali ni dan uoči toga niko nije znao da li će one dobiti podršku među ministrima, a kasnije i poslanicima Predstavničkog doma Parlamenta BiH.

Izmjene Zakona o akcizama BiH do sada su čak četiri puta pale u Parlamentu, iako su jedan od ključnih uslova za deblokadu aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) i drugim inostranim finansijskim institucijama i obaveza iz reformske agende usaglašene sa EU.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić rekao je nakon sjednice u srijedu da aktivno pripremaju novi zakon o povećanju akciza i da je baza ono što je predložio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. Istakao je da nastoje postići konsenzus o tekstu koji bi bio prihvatljiv za ministre i u daljoj parlamentarnoj proceduri.

– Čini mi se da smo napravili pozitivne iskorake i da bi moglo doći do dogovora – kazao je Zvizdić.

Upravni odbor UIO usvojio je 4. oktobra nacrt izmjena Zakona o akcizama, kojima je predviđeno da akcize na naftu i naftne derivate, biogorivo i biotečnost budu povećane za 15 feninga po litru. Dodatni prihod od rasta akciza namijenjen je isključivo za izgradnju autoputeva i puteva.

– Nije nam poznato iz kojih razloga prijedlog Upravnog odbora UIO nije do sada razmatran na sjednici Savjeta ministara, jer je tamo odavno upućen – rekli su u kabinetu ministra finansija i trezora BiH Vjekoslava Bevande.

Poslanik SNSD-a u Parlamentu BiH Dušanka Majkić je kazala da će ta stranka podržati set zakona o akcizama ako bude slijedio ono što je usaglasio Upravni odbor UIO.

– Ne dolazi u obzir ništa novo. Vidjećemo da li će Zvizdić uspjeti izlobirati unutar parlamentarne većine da ti prijedlozi dobiju podršku, jer su glavni kočničari usvajanja tih zakona bili upravo Zvizdić i SDA. Simptomatična je i činjenica da su prijedlozi već mjesec i po u ladici – kazala je Majkićeva.

U SDS-u juče nismo uspjeli pronaći sagovornika o ovoj temi, a poslanik NDP-a Momčilo Novaković, koji je u njihovom klubu u Parlamentu BiH, je kazao da se teško može očekivati da će izmjene koje se odnose na akcize dobiti podršku.

– I SBB je najavio da neće podržati povećanje akciza. Što se mene tiče, nemam problem da glasam za ako bude precizirano gdje i koliko se novca od prikupljenih akciza troši. Mora biti pronađen i način zaštite najosjetljivijih kategorija stanovništva, jer je neminovno da će doći do poskupljenja. Entitetske vlade bi morale kroz socijalne programe da nađu rješenje. Ako bude obezbijeđena transparentnost i dobijemo dodatno obrazloženje, a ne kao u prošlim pokušajima suvoparan zakon, spreman sam da to podržim – kazao je Novaković.

Šef Kluba poslanika SDA Amir Fazlić vjeruje da će se sve stranke konačno uozbiljiti i da će ovaj zakonski prijedlog dobiti podršku.

– Mada su se čule kritike da će to uticati na cijene i životni standard, valja imati u vidu i dobre strane ovog poduhvata koji će pokrenuti infrastrukturne projekte. Uvjeren sam da će biti postignuta saglasnost i poštovani i reformska agenda i zahtjevi MMF-a i drugih finansijskih institucija – rekao je Fazlić.

Poslanik SBB-a Mirsad Isaković smatra da SDA pitanje akciza namjerno opstruiše.

– Oni znaju da je poslije akciza naredni korak analiza stanja u „BH Telekomu“ i „HT Eronetu“. U „BH Telekomu“ će se svašta otkriti. Ne pada nam na pamet da ponovo podržavamo izmjene Zakona o akcizama ako ne bude obezbijeđena transparentnost, odnosno da se zna koliko je novca prikupljeno i za koje projekte se troši taj novac – kazao je Isaković i dodao da je stav SBB-a da povećanje ne treba biti veće od deset feninga po litru goriva.

Poslanik HDZ-a BiH Predrag Kožul je naglasio da je nezahvalno prognozirati kako će završiti novi pokušaj povećanja akciza.

  • Parlamentarna kriza je preozbiljna i teško je predvidjeti kakva će biti sudbina bilo kojeg zakonskog prijedloga. Mi smo i ranije podržali ove prijedloge i tako će biti i ovog puta – rekao je Kožul.

EBRD

Od izmjene Zakona o akcizama zavisi i aranžman sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD). Ako ne budu usvojene novac EBRD-a koji je namijenjen BiH biće preusmjeren u druge zemlje.

Izvor: glassrpske.com   Autor: Željka Domazet

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.