Za 2.300 evra po kvadratu u ovom gradu ne možete kupiti – ništa?

Za 2.300 evra po kvadratu u Splitu ne možete kupiti ništa jer taj grad ima ubjedljivo najskuplje nekretnine među četiri najveća hrvatska grada.

U Splitu novogradnje gotovo da nema, a u centru se cijena kvadrata ne spušta ispod 3.000 evra. Iako iz EU stižu upozorenja da je do rasta cijena došlo zbog uplitanja države, APN potvrđuje da stiže novih 50 miliona kuna subvencija, prenosi Dnevnik.hr.

U potrazi za idealnim stanom jedna splitska porodica ipak je pristala na kompromise. „Bilo nas je i malo strah koliko će cene i dalje rasti. Evo, sada smo kupili stan koji košta 2.300 evra po kvadratu. Međutim, treba ga još adaptirati, u šta će biti potrebno uložiti još bar dvadesetak hiljada evra„, rekla je Mia iz Splita.

Iako su kandidati, nisu čekali APN-ove subvencije jer stanovi se prodaju preko noći.

„Vlasnik je rekao da je njemu novac potreban odmah, da treba da ga što pre isplatimo, stoga nismo mogli da čekamo, pa smo kupili stan po punoj ceni. Nismo hteli da ga izgubimo jer je ponuda jako loša“, kaže Mia.

O centru Splita mogu razmišljati rijetki

Direktor agencije za nekretnine Marin Biliškov je rekao: „Ne pričamo o novogradnji, nego o stanovima koji traže i adaptaciju, jako je teško kupiti stan ispod 3.000 evra„.

Eksplozija cijena nekretnina u Splitu podebljala je popis stanovništva u komšiluku. Jedna kuća u Kaštelima na tržištu je tek dva nedelje.


„Evo, danas su bila tri kupca koja su zainteresovana za stanove u ovom objektu. Imamo četiri stana, a tri kupca su danas bila“, priča Biliškov.

Umesto očekivane krize zbog pandemije, tržište je nikad življe.

„S obzirom na to da se pojavio i veliki broj stranaca, svakako da je to uzrokovalo i povećanje cene. Prosečna cena nekretnine je porasla za nekih deset odsto u odnosu na 2020. godinu. Naravno da su to uzrokovale i niske kamatne stope“, rekao je Joze Tomaš iz HGK Županijske komore Split.

Iz Brisela stiže opaska da je upravo uplitanje države dovelo do novog rasta cena.


Biliškov dodaje: „Po meni nije poseban problem u tim podsticajima, nego je generalno problem u hroničnom nedostatku kvadrata, posebno u Splitu“.

„Dokle će to ići, ne znam, koliko će to tržište moći da izdrži, i potrebe ljudi i finansiranje“, kaže Suzana.

Uprkos upozorenjima, iz APN je potvrđeno da upravo počinje novi krug subvencija. Prvo interes iskazuju banke, a građani će doći na red krajem marta. Na raspolaganju je pedeset miliona kuna (oko 6,7 miliona evra), iznos dovoljan za oko 4.500 zahteva.

Izvor: glassrpske.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.