Prof. Čubrilo: Prognoza padavina za ponedjeljak

Vremenska prognoza profesora Marka Čubrila – 13.05.2019. godine u 00:10h.

POSLEDNJE STANJE NA PROGNOSTIČJOM MATERIJALU DAJE ODREĐENE IZMENE, ALI NIJE DOŠLO DO UMANJIVANJA OČEKIVANE KOLIČINE TALOGA.

NA ŽALOST OPERATIVNI PRORAČUN ECMWF MODELA JA ZA DEO OKO GORSKOG KOTARA U HRVATSKOJ, ZATIM U BiH PREMA BIHAĆU I ONDA NA ISTOK KA BANJA LUCI POVEĆAO TOTALE, KOJI BI PO SADAŠNJOJ PROCENI LOKALNO MOGLI IĆI I DO 220mm.

Ono što se moža zapaziti je da oba modela imaju vrlo „šarenu“ kartu prognozitrane akumulacija gde se na malom prostoru smenjuju oblasti sa vrlo visokom količinom taloga i oblasti gde pasti do 30mm.

Ovo je posledcica jasnije slike koju sada modeli imaju, boljeg čitanja uticaja reljefa……

To znači da u nekim predelima, obzirom da će biti dosta konvektivnih (pljuskoviih) padavina za vrlo kratko vreme može pasti i do 40mm taloga, što u kombinaciji sa planinskim reljefom gotovo sigurno znači o pokretanju bujičnih tokova, naglo izlivanje kraćih i plitkih planinskih reka kao i pokretanja odrona i klizišta.

 

Generalno gledano cela BiH bi trebale dobiti od preko 65mm taloga osim u delovima Hercegovine i široj kolini Sarajeva gde će upravo visoke planine i konfiguracije reljefa „potrošiti“ najveći deo vlage te se ovde očekuje oko 40mm taloga.

Opet ističem da će delovi zapadne, jugozapadne i severozapadei BiH dobiti ogromnih 110mm do 160mm, a lokalno i oko 220mm.


Region

  • Hrvatska u delovima Gorskog Kotara i planinskom delu zapadne Slavonije može očekivati od 100mm do 150mm taloga, veliki deo ostatka države može očekivati od 65mm do 85mm, a najmankje kiše po najnovijim proračunima može očekivati zapadnia Hrvatska i šira okolina Zagreba.
  • Kada je u pitanju Srbija, najveće količine kiše prema poslednjim proračunima treba da očekuje delovi severnog Podrinja, prema severoistoku BiH, zapadna Srbija, zapadna i deo središnje Vojvodine i nad ovim predelima se računa na akumulaciju od 60mm do 90mm taloga. Visoke totale bi treba da očekuje i deo države koji povezuje oblastizmeđu Novog Pazara i Niša, zatim severnije prema Kragujevcu i Beogradu i nad ovim predelima modeli simuliraju od 50mm do 70mm taloga, a lokalno i više jer će ove biti čestih pljuskova.Ostali deo teritoije može očekivati znatno manje kiše te bi se akumulacija trebala držati u opsegu od 25mm do 35mm, ali lokalno i to posebno nad istokom Srbije i istokom Vojvodine jak, konvektivni, razvoj može za vrlo kratko vreme ostaviti i duplo veću količlinu od predviđene.
  • Crna Gora generalno treba da očekuje između 50mm i 80mm taloga,a zaleđe Boke Kotorske prema Crkvicama i do 200mm.

 

Sve ovo i dalje predstavlja alarmantne totale i nad područujem rečnih slovova Une, Sane, Vrbasa, reke Bosne i svih ostalih manjih reka BiH koje se ulivaju u Savu treba očekivati nagli porast vodostaja. Time će i Sava biti u naglom porastu, a hoće li na ovoj reci doći do ugrožavanja linije nasipa znaćemo do ponedeljka ili utorka kada se vidi kojom brzinom će reke u njenom slivu da rastu. Problema će biti i u pograničnom pojasu Srbije prema BiH, okolina Bjeljine i prema Loznici i Krupnju, a možda i u slivu Kolubare, posebno prema ušću u Savu

Ugrožen može biti ceo region toka Save, ali ne treba širiti paniku jer mislim da je situcija za nijansu povoljnija nego 2014. Hoće li to biti dovoljno da se izbegnu velike poplave i masovno napuštanje korita kao 2014. ostaje da vidimo.

Do danas posle podne će se znati i kako reke reaguju na obilne padavine u regionu.

Nadam se da će se priroda smilovati i da smo naučili lekciju iz 2014. godine i da smo spremi za izazove koi su pred nama.

Svako dobro…admin Marko.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.