Poslodavci nude “sporazumni” raskid ugovora: Nema naknade za nezaposlene, zdravstvenog, socijalnog

Posledice potpisivanja sporazumnog raskida ugovora o radu pogubne po radnike

Inspektorat Republike Srpske, povodom informacija da poslodavci radnicima nude potpisivanje sporazumnog raskida ugovora o radu zbog obustave rada i otežanog poslovanja, skreću pažnju radnicima šta bi to za njih značilo i apeluje da poslodavci u razgovoru sa zaposlenima pokušaju usaglasiti rešenje o načinu radnog angažovanja i isplati plata, te da poslednja mera bude otkaz ugovora i odjava delatnosti.

Iz Inspektorata navode da kod sporazumnog raskida ugovora o radu nema otkaznog roka, jer u ovom slučaju nije reč o otkazu.

-U skladu sa odredbama Zakona o radu u ovim slučajevima radnik nema ni pravo na otpremninu. Jako je važno da radnici ukoliko zaključe sporazumni raskid ugovora o radu znaju da u skladu sa važećim propisima neće moći ostvariti naknadu za nezaposlene osobe, niti zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje, napominju iz Inspektorata.

U saopštenju se navodi da je sporazumni raskid ugovora o radu dvostrani pravni akt između radnika i poslodavca u kojem se definišu uslovi prestanka ugovora o radu na osnovu međusobne saglasnosti, kao i da ovaj sporazum mora biti u pisanoj formi i potpisan i od radnika i od poslodavca, jer jedino tako proizvodi pravno dejstvo.

-Sporazum mora da ima određene stavke bez kojih ne bi bio važeći, a to su jasno navođenje strana u sporazumu, radnika i poslodavca, datum potpisivanja sporazuma i prestanka radnog odnosa, te prava i obaveze radnika i poslodavca do prestanka i nakon prestanka radnog odnosa.

Sporazum proizvodi pravno dejstvo od dana overe potpisa radnika na sporazumu od nadležnog organa lokalne samouprave. Nastupanjem tog datuma prestaju sva prava i obaveze iz radnog odnosa, te je poslodavac obavezan da radnika odjavi sa obaveznih doprinosa, pojašnjava se u saopštenju.

Iz Inspektorata pojašnjavaju da je Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vreme nezaposlenosti propisano da nezaposleno lice kojem je u smislu propisa o radu prestao radni odnos bez njegovog zahteva, saglasnosti ili krivice, a koje je provelo najmanje osam meseci neprekidno u osiguranju od nezaposlenosti u poslednjih 12 meseci, ili 12 meseci sa prekidima u osiguranju od nezaposlenosti u poslednjih 18 meseci, ima pravo na novčanu naknadu, zdravstveno osiguranje i penzijsko i invalidsko osiguranje.

-Zaključivanjem sporazumnog raskida ugovora o radu radnik svesno i nedvosmisleno doprinosi prestanku radnog odnosa, jer je za to bila potrebna i volja radnika što se dokazuje njegovim potpisom, te se smatra da je radnik saglasan sa raskidom ugovora, ističu iz Inspektorata.

Iz Inspektorata dodaju da inspekcija rada ne može dati radnicima instrukciju da li da potpisuju ili ne potpisuju sporazumne raskide ugovora o radu, jer je to izraz volje samog radnika.

-Ali, želimo da im ukažemo na pravne posledice takvog sporazuma. Nakon potpisivanja takvog sporazuma, radnik može samo u sudskom postupku da pokuša osporavati vlastiti potpis, ističu iz Inspektorata.

Izvor: novosti.rs

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.