Po 1.000 KM pripadnicima MUP-a, Civilne zaštite, inspektorima / Višković: Vanredno stanje moglo bi biti ukinuto do kraja maja

Pripadnici MUP-a Republike Srpske koji su od prvog dana angažovani u sprečavanju širenja virusa korona, Republičke uprave Civilne zaštite koji su svakodnevno izloženi riziku angažmanom u borbi protiv pandemije, komunalni policajci i inspektori Inspektorata Srpske dobiće jednokratnu pomoć od po 1.000 KM, saznaje ATV.

Navodi se da je ovo dogovoreno na sastanku predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića, predsjednika Srpske Željke Cvijanović i srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.

Jednokratnu pomoć će dobiti i opštinski, sanitarni i zdravstveni inspektori koji su od prvog dana učestvovali u suzbijanju pandemije virusa korona.

Republika Srpska će, kao i zdravstvenim radnicima, pokušati da se oduži i onima koji su od početka epidemije direktno izložili sebe i svoje porodice obavljajući svakodnevno rizične poslove od početka pojave virusa korona u Srpskoj.

Sredstva će biti isplaćena iz budžeta Republike Srpske uoči 1. maja – praznika rada.

Izvor: glassrpske.com


Višković: Vanredno stanje moglo bi biti ukinuto do kraja maja

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da bi vanredno stanje u Srpskoj moglo da bude ukinuto do kraja maja ako epidemiološka situacija ostane na sadašnjem nivou.

Višković je ocijenio da je epidemiološka situacija u Republici Srpskoj posljednjih 10 do 15 dana dobra, jer nema eksponencijalnog rasta broja zaraženih, već je prisutno linearno kretanje, što je odraz mjera koje su preduzete u proteklih mjesec i po dana.

“Ako bi situacija i poslije vaskršnjih praznika ostala na ovom nivou, kao što procjenjujemo i struka i mi u Vladi, onda možemo očekivati da oko 10. maja počnemo relaksirati naše mjere. Neke ćemo vjerovatno relaksirati i poslije vaskršnjih praznika jer sve naše mjere važe do 27. aprila”, naveo je Višković.

Govoreći o proširenju ograničenja kretanja za vrijeme vaskršnjih praznika, Višković je naglasio da su razgovarali sa ljudima iz struke i crkvenim velikodostojnicima.

“Imamo vezana četiri neradna dana, a da ne bi došlo do širenja virusa korona, struka nam je sugerisala da proširimo ograničenje kretanja. Pošto i za prvomajske praznike imamo tri vezana neradna dana vjerovatno ćemo i u tom periodu proširiti mjeru ograničenja kretanja. Ne smijemo pokvariti ono što smo radili mjesec i po dana”, rekao je Višković za Alternativnu televiziju.

Govoreći o ulaganjima u zdravstvo od početka epidemije, Višković je naveo da će taj iznos već sutra dostići skoro 70 miliona KM.

“Na sutrašnjoj sjednici Vlade donijećemo odluku da Fondu zdravstvenog osiguranja doznačimo još 18 miliona KM za nabavku lijekova i opreme. Zahvaljujem zdravstvenim radnicima na požrtvovanom radu i odnosu. Naša odluka da im damo stimulaciju od 1.000 KM pokazuje da cijenimo njihov trud i rad. Sve naše mjere su dale rezultate, zdravstveni sektor uredno opslužuje pacijente i nemamo zakrčenja”, rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, uprkos velikim troškovima i smanjenju prihoda, republički budžet je likvidan i sve obaveze servisira redovno.

“Isplatili smo penzije, podsticaje za poljoprivredu, borački dodatak, pa čak i troškove prevoza učenika za mart, iako prevoznici nisu vozili 20 dana u tom mjesecu. Nemamo skoro nijednu obavezu u budžetu, a da nije izmirena”, istakao je Višković.

Premijer Srpske je poručio da vlade moraju da budu pokretač razvoja i da se ne smije dozvoliti da padnu javna potrošnja i likvidnost.

“Jedini način za oporavak realnog sektora je putem mjera vlada. Mi za pomoć privredi treba da obezbijedimo najmanje 500 miliona KM da bi se ona vratila bar na mjesto gdje je bila prije virusa korona. Pad BDP-a je evidentan, ali to nije posljedica nerada Vlade nego globalni problem”, naveo je Višković.

On je najavio rebalans budžeta putem kojeg će sve stavke koje se tiču reprezentacije, goriva, upotrebe službenih vozila, stručnog usavršavanja, nabavke helikoptera i vozila i slične biti stavljene na čekanje.

“Procjene su da ćemo u budžetu napraviti uštede od oko 200 miliona KM, a ako obuzdamo virus korona do kraja maja gubici koje će pretrpjeti budžet iznosiće između 200 i 220 miliona KM”, pojasnio je Višković.

Prema njegovim riječima, Vlada se već priprema za to kako će se djelovati od momenta prestanka epidemije, odnosno kako da što brže pomogne realnom sektoru.

“Formiramo fondove i obezbjeđujemo dodatni novac za njih kako bismo mogli intervenisati u realnom sektoru i lokalnim zajednicama. Srpska će iz aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom dobiti više od 200 miliona KM, a realizujemo i emisiju obveznica i samo juče smo na taj način obezbijedili oko 150 miliona KM”, rekao je Višković.

Cilj Vlade, poručio je on, jeste da bude sačuvano svako radno mjesto u Srpskoj.

“Poslovna zajednica je razumjela mjere Vlade i poslušala apel institucija Srpske da ne otpuštaju radnike. Do danas nije bilo značajnog priliva u Zavod za zapošljavanje. Bez posla je ostalo oko 1.000 radnika, od kojih je njih 517 imalo ugovor na određeno vrijeme”, naglasio je Višković.

Višković: Nema problema sa snabdjevenošću osnovnim životnim namirnicama

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da u Srpskoj nema posebnih problema kada je riječ o snabdjevenosti osnovnim životnim namirnicama i namirnicama široke potrošnje.
“Pratimo stalno stanje, resorno ministarstvo svaki dan prati mlinare i njihove zalihe pšenice, kukuruza tako da imamo u ovom momentu skoro iste zalihe koje smo imali na početku pandemije virusa korona”, rekao je Višković za ATV.

Višković je ukazao da Srpska ima dogovor sa Srbijom da 30.000 tona pšenice, kukuruza i soje izdvoje za BiH, dodavši da resorna ministarstva Srpske i Srbije to prate.

“Ukoliko bi u bilo kom momentu došlo do smanjenja zaliha kod naših mlinara, mi ćemo kao Vlada intervenisati i od Srbije kupiti određene količine i pšenice i kukuruza i soje i smjestiti kod naših mlinara. Što se tiče brašna za ljudsku upotrebu, a i stočne hrane, građani mogu biti mirni i u ovom momentu možemo reći da i cijene i količine držimo pod kontrolom tako da ne očekujem nikakve poremećaje”, istakao je Višković.

Govoreći o podjeli poljoprivrednih paketa, koja je počela u Srpskoj, Višković je naveo da je Vlada dogovorila, a da je i svim načelnicima opština i gradonačelnicima sugerisao da kroz svoje budžete obezbijede da što više građana Srpske iskoristi ovo vrijeme i da ove godine bude zasijano što više površina, od najmanje bašte u dvorištu porodičnog domaćinstva do svih parcela.

On je rekao da je u jesenjoj sjetvi zasijano oko 70.000 hektara, a da je u proljećnoj sjetvi u planu oko 130.000 hektara.

“To je znatno više nego što smo radili svih ovih godina i u tom smjeru smo i na Vladi donijeli odluku da resorno ministarstvo iz sredstava podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju napravi jedan broj poljoprivrednih paketa koji se dijele širom Srpske svim koji su se prijavili na poziv lokalnih zajednica i na taj način želimo da što više površina u Srpskoj bude zasijano”, naglasio je Višković.

Prema njegovim riječima, hrana je jedan od najvećih stavki svakog domaćinstva, pa svi oni koji budu u poziciji da bar dio hrane proizvedu u vlastitoj proizvodnji sigurno će imati uštede i u svojim budžetima i time lakše prebroditi krizu u vezi sa virusom korona.

Govoreći o školstvu, Višković je naveo da se sigurno može konstatovati da ove godine neće biti dozvoljen povratak učenika u školske klupe, te dodao da će ova školska godina biti privedena kraju onako kako je predviđeno uredbama i zakonom o osnovnom i srednjem obrazovanju.

“Jedino o čemu razmišljamo i vjerovatno ćemo početkom maja donositi odluke da omogućimo studentima ispitne rokove. Ne predavanja, ne vježbe, nego ispitne rokove i to će biti nešto što ćemo uraditi i sprovesti”, rekao je Višković.

On je naglasio da će sva djeca i u osnovnom i srednjem obrazovanju i studenti imati uslove da okončaju školsku godinu na način propisan zakonskim rješenjima.

Prema njegovim riječima, to se odnosi i na upis djece u škole i studenata i sve obaveze predviđene zakonom uredno će biti sprovedene i servisirane u skladu sa situacijom u kojoj se Srpska nalazi.

Višković je istakao da odluka koja se odnosi na širenjem panike nije povučena i da je na snazi, dodavši da nije tačno da Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/ vrši represiju i koristi vanredno stanje za sprovođenje represivnih mjera.

On je istakao da svi znaju da takve uredbe postoje i u okruženju.

“Srbija, Hrvatska i većina evropskih zemalja imaju iste uredbe i postupaju po njima. Ono što smo mi rekli da ne bismo u ovom momentu pravili nepotrebne probleme ni sebi ni drugima, MUP po toj uredbi neće postupati po službenoj dužnosti, ali na svaku prijavu građana, prijava oštećenog, nadležne institucije će morati postupati po toj uredbi”, pojasnio je on.

Višković je rekao da su Srbi i oni koji žive na balkanskim prostorima vijekovima pokazivali soidarnost i pokazuju je i ovih dana.

On je zahvalio građanima i privrednim subjektima koji su u Fond solidarnosti do danas uplatitli znatna finansijska sredstva iako, kao je naglasio, nikome nije lako, pogotovo privrednim subjektima koji, htjeli ili ne htjeli, imaju smanjene obime privredne aktivnosti, ali su uprkos tome našli snage da uplate i pomoć zdravstvenom sektoru i Fondu solidarnosti.

“To je uradila i Vlada, pozvali smo sva javna preduzeća, javnu upravu da na bazi dobrovoljnosti, svi da se solidarišemo i odvojimo određeni novac”, rekao je Višković.

Prema njegovim riječima, nekome je dovoljno i marka, zavisno od primanja, neko će izdvojiti više i time će na neki način pomoći radnicima u realnom sektoru koji su ne svojom krivicom i ne svojom voljom zbog virusa korona ostali bez posla, plate, primanja.

Premijer Republike Srpske je naglasio da je Vlada napravila mehanizme, formiran je Fond solidarnosti, postoje računi koji su saopšteni i putem medija, kojima je zahvalio za sve što su radili na informisanju građana u proteklom periodu.

Višković je rekao da mjera koja je donesena u vezi sa karantinima na graničnim prelazima i karantinima u okviru lokalnih zajednica dala značajne efekte.

“Da nismo išli sa tom mjerom sigurno je da bi za vrijeme Uskrsa i Vaskrsa značajan broj naših ljudi u dijaspori krenuo prema BiH i Srpskoj”, rekao je Višković i dodao da su urodili plodom i apeli nadležnih institucija da ne dolaze ovamo kako bi zaštitili i sebe i svoje najbliže koje žele da posjete.

Bišković je rekao da je pred uskršnje i vaskršnje praznike bilo manje od 100 dolazaka u Srpsku na svim graničnim prelazima.

On je naglasio da je na prelazima u FBiH bilo određenih problema jer se sa sprovođenjem odluke kasnilo više od 15 dana, te istakao da su na nekim prelazima puštani građani bez ikakvih rješenja, a da ima priča da je neko uzimao novac pa puštao cijele autobuse.

“Zbog svih mjera koje se sprovode u Srpskoj i svih rezultata koje smo postigli veliku pažnju moramo posvetiti tome šta se dešava u FBiH jer ne možemo dozvoliti da se u nekom momentu eskalacija iz jednog dijela BiH prenese u Srpsku”, ukazao je Višković.

On je poručio građanima da nikome nije onemogućeno kretanje, nikome nije zabranjeno bilo šta, ali se, kako je naglasio, kontrole moraju raditi i mora se voditi računa o zdravlju građana što je ustavna i zakonska obaveza.

Govoreći o mogućnosti šireg testiranja na virus korona u Srpskoj, Višković je rekao da se ovih dana formiraju laboratorije i prvo su obučavani ljudi iz Foče i Bijeljine u Institutu za javno zdravstvo i Univerzitetskom kliničkom centru Srpske.

“U međuvremenu smo nabavili žpi-si-arž aparate na kojima se radi to testiranje. Kao Republika Srpska smo nabavili 25.000 kompletnih testova, dodatno je naručeno još 10.000. Kada osposobimo i tim u Bijeljini i Foči doći ćemo u poziciju da radimo bar dva puta više testiranja nego do sada i time preventivno izbjegnemo da se virus korona širi u samoj zajednici”, naveo je Višković.

On je rekao da su sve mjere koje su sprovođene u proteklom periodu dale rezultate i da je izbjegnuto da u zdravstveni sistem Srpske uđe virus korona.

Višković je zahvalio i prijateljima iz Ruske Federacije koji u Republici Srpskoj dezinfikuju sve ustanove gdje su boravili pacijenti pozitivni na virus korona, nakon čega u taj objekat ljudi mogu ući kao da nikada tu nije boravio neko sa virusom korona.

On je zahvalio ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i ruskom ambasadoru u BiH Petru Ivancovu za pomoć Srpskoj, rekavši da se Republika Srpske obratila za pomoć Rusiji, dok to FBiH nije učinila, upitavši kako onda da očekuje pomoć kada je nisu ni tražili.

Višković je zahvalio građanima Srpske zbog požrtvovanja i poštovanja svih mjera štabova, zbog čega nema širenja virusa korona kao u mnogo razvijenim zemljama, poput Italije, Španije, Njemačke, Španije, Srbije.

Prema njegovim riječima, Srpska je statistička greška u odnosu na te zemlje.

“Učeći se na njihovim propustima mi smo sačuvali i zdravlje naših ljudi, zdravstveni sistem i omogućili da funkcionišemo normalmo u proteklom periodu. Moj apel, ne kao predsjednika Vlade, već kao čovjeka, jeste da izdržimo predstojeći period kako bismo zajedno došli u poziciju da se već početkom maja polako počnemo vraćati našim svakodnevnim životima i obavezama i da kažemo da je virus korona negdje iza nas”, rekao je Višković.

On je svim građanima čestitao predstojeći Vaskrs sa željom da praznik proslave u svojim domovima izbjegavajući bilo kakva okupljanja, čime će sačuvati sebe i svoje porodice.

Izvor: glassrpske.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.