PAZI SE: Građani danas u velikoj opasnosti, ljekari savjetuju kako da se spasite od toplotnog udara

LJETO 2022.godine biće ljeto za pamćenje, ali po talasu tropskih temperatura. Narandžasto upozorenje za Bosnu i Hercegovinu već je izdato. Ambulante su svakog dana sve punije, a ljekari apeluju na poštovanje savjeta.

Doktor porodične Mladen Šukalo savjetuje da se izbjegava izlaganje direktnoj sunčevoj svjetlosti, posebno između 10 i 17 časova, te naručito da se izbjegava izlazak u najtoplijem dijelu dana.

Šukalo  savjetuje da se redovno koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja.

Koristite zaštitne faktore

Djecu je posebno potrebno zaštititi – za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom (50+) i oblačiti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zraka.

Šukalo stavlja akcenat da se pije dovoljno tečnosti i da se nosi lagana odjeća.

– Pijte dovoljno tečnosti, odnosno negazirane vode ili niskokaloričnih pića bez kofeina, alkohola i šećera. Važno je konstantno unositi tečnost, a ne tek kad se pojavi osjećaj žeđi. Nosite laganu i široku odjeću svijetlih boja i prirodnih materijala. – Ne zaboravite zaštititi za glavu (šeširi, kape) i sunčane naočare – ističe Šukalo.

Unosite što više tečnosti

Doktor Aleksanadr Vuković specijalista gastroenterologije savjetuje garađane Banjaluka da izbjegavaju  kretanje bez prijeke potrebe.

– Izbjegavajte slojevitu odjeću, pijte što više tečnosti, i po mogućnosti nosite šešire i odjeću svjetlijih tonova – kazao je Vuković te apeluje da se u organizam unosi što više elektrolita, najbolje kroz supe.

Vuković je napomenuo da su najugoroženije kategorije bebe i stariji.

Zoran Ivković doktor medicine, objašnjava, da djeca brzo gube tečnost, a stariji su ugroženi hroničnih bolesti, a Sanda Kovačević Mijatović, specijalista internista i nefrolog dodaje da posebno vode računa srčani bolesnici, bolesnici sa oboljenjem od bubrega i osobe koje koriste  diuretike u terapiji.

– Jedite laganu hranu, uglavnom povrće, voće, što manje masnoća. Unosite što više tečnosti, najbolje vodu – govori Ivković i dodaje da treba izbjegavati alkohol i kafu, jer postiču izmokravanje iu gubitak tečnosti.

Napominje da se što više boravi u hladu, i da se građani što manje zadržavaju na suncu.

– Oblačiti se što laganije. Prirodni materijali pamuk svila. Obavezno nositi šešir – rekao je Zoran.

Kako izbjeći toplotni udar

Ivković ističe da su posljedicama od toplotnog udara najviže izloženi oni koji duže borave u vrućim prostorijama, kao što su pekare, zatvoren prostor, dugotrajan boravak u autu, te naglašava da je obavezno provjetravati prostorije.

Kao simptome sunčanice ističe glavobolju, razdrazljivost, povišena temperatura, crvenilo u licu i koze izložene suncu, te vrtogalvicu, mučnina, povraćanje.

Sanda Kovačević Mijatović specijalista internista i nefrolog, poručuje da je u tim trenutci potrebno pružiti neku prvu pomoć ili da se stave hladne obloge ako su dostupne.

– Neka prva pomoć osobama kojima prijeti kolaps zbog izlaganja toploti je, ako je moguće, premjestiti ga u rashlađenu prostoriju, ili bar pokušati rashladiti. Poprskati hladnom vodom, položiti u ležeći položaj. Ukoliko je u svjesnom stanju dati tečnosti da popije i sačekati vozilo Hitne pomoći ili odvesti do najbližeg Doma zdravlja. Mogu se staviti i hladne obloge ako su dostupne – saopštila je Mijatović te dodala  da se znojenjem gube vitamini Ha i K, te potrebno povećati njihov unos kroz povrće, voće kao što su paradajiz, banane, pišu vecernjenovosti.ba.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.