OVO JE SIMPTOM OMIKRONA KOJI SE JAVLJA U TOKU NOĆI Doktorka koja je otkrila novi soj upozorava na šta da obratimo pažnju

Anželik Koci, predsednica medicinskog udruženja Južnoafričke Republike, gde je otkriven omikron, rekla je danas da od od ovog soja korona virusa ima manje preminulih pacijenata, ističući da su česti siptomi noćno znojenje, glavobolja i umor.

Koci je rekla da je novi oblik virusa, koji je do sada potvrđen u 110 zemalja, primetila prvi put 18. novembra, kada je kod nje došao pacijent koji se žalio samo na bolove u mišićima, glavobolju i umor i koji je nakon testiranja bio pozitivan.

„Do sada sam lečila 106 pacijenata sa omikronom. Dominantan simptom je bio taj da su pacijenti zdravi otišli na spavanje, a tokom noći su počeli da osećaju i vrućinu i hladnoću, imali su noćno znojenje. Probudili su se narednog jutra sa glavoboljom, bolovima u grudima, čak i bolovima u leđima. Malaksalost koju osećaju nije običan umor, ovde je telo umorno, ne osećate se dobro„, zazala je Koci za RTS.

Dodala je da je manji broj pacijenata imao suv kašalj i bol u grlu.

Doktorka je objasnila da ista klinička slika kod ovih zaraženih traje već šest nedelja i da su na početku bili mladi pacijenti, ali da su sada uglavnom bolesni stariji od 30 godina, bez obzira na pol.

Jedan od prvih simptoma je noćno znojenje

Govoreći o razlikama u odnosu na delta soj, Koci je rekla da omikron dominantno izaziva muskulo-skeletne simptome i da ako se odmah započne sa terapijom, oporavak traje od tri do pet dana. „Neverovatno je kako se uz terapiju brzo oporave. Nevakcinisani imaju mnogo ozbiljnije simptome, nego vakcinisani. Kod delte smo vidali više respiratornih simptoma. Ali kod oba soja, ako su simptomi ozbiljniji dobija se upala pluća“, kazala je ona.

Kada su u pitanju smeštajni kapaciteti u Južnoj Africi, doktorka je poručila da trenutno nema pritiska na zdravstveni sistem i da su svi zaraženi zbrinuti.

Dodala je da definitivno od ovog soja ima manje preminulih, kao i da broj pacijenata na odeljenjim intenzivne nege nije visok.

Što se tiče imunizacije u ovoj regiji, Koci je navela da je do sada u Južnoj Africi vakcinisano 44 odsto odraslih.

Poručila je da, kako bi se ljudi zaštitili od novog soja i komplikacija, moraju da reaguju na prve simptome i ukoliko su zaraženi odmah krenu sa terapijom i miruju.

„Morate da nastavite da nosite maske i da se vakcinišete. Ako ste pod posebnim rizikom primite buster dozu. Izbegavajte gužve, naročito tokom praznika. Bez zabava“, istakla je Koci, piše informer.rs.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.