Manji računi nagrada i za preduzeća

Nadležni iz “Elektroprivrede Republike Srpske” (ERS) trebalo bi da razmisle o uvođenju stimulativnih mjera štednje električne energije ne samo za domaćinstva, već i za javna i privatna preduzeća, jer bi to imalo mnoge pozitivne benefite, za sve strane.

Smatraju ovo sagovornici “Glasa Srpske”, navodeći da bi na taj način ERS došao do dodatnih, zlata vrijednih viškova električne energije, koje bi onda mogao prodavati na svjetskim berzama, na kojima je cijena ovog energenta i za deset puta veća od one na domaćem tržištu.

Na taj način ERS bi mogao doći do značajnog novca, koji bi onda mogao usmjeriti u gradnju novih proizvodnih objekata, što bi Srpskoj obezbijedilo energetsku stabilnost, ali i izuzetno povoljnu cijenu struje, kako za domaćinstva, koja je trenutno 22 evra po jednom megavat-satu, a za privredu 52,5 evra. Pored toga, kako ističu, to bi u znatnoj mjeri olakšalo poslovanje privrednih subjekata, smanjilo ulazne troškove i cijenu konačnih proizvoda, što bi se na kraju moglo odraziti i na suzbijanje inflacije i povećanje platežne moći produktivnosti preduzeća. 

ERS je krajem prošle sedmice saopštio da će svim domaćinstvima koja od oktobra, pa u narednih šest mjeseci ostvare uštede u potrošnji struje, u odnosu na isti period prošle godine, računi biti smanjeni od 30 do čak 100, u zavisnosti od toga koliko procenata su one iznosile. Ukoliko su one bile od pet do 20 odsto na mjesečnom nivou, računi za struju će biti manji za 30 odsto, a u slučaju da su veće od 20 odsto – “nulirani”.

Prema riječima predsjednika Privredne komore Pere Ćorića, Republika Srpska je, na svu sreću, u prilici da vodi  stimulativnu energetsku politiku, za razliku od većine evropskih zemalja koje sve više pribjegavaju restriktivnoj.

– Štednja je sigurno jedan od načina za očuvanje energetske stabilnosti čitavog sistema. Prijedlog ERS-a, kada govorimo o domaćinstvima, ima čistu ekonomsku logiku. Treba iskoristiti ovu situaciju kada je cijena na evropskom tržištu toliko visoka, jer je ona na domaćem tržištu mnogo niža. Taj novac bi se onda mogao uložiti u modernizaciju postojećih, ali i gradnju novih energetskih objekata. Mislim da bi nadležni u ovom javnom preduzeću trebalo da razmisle da slične stimulativne mjere uvedu i za privredne subjekte. Naši privrednici već dosta vode računa o potrošnji struje, ali je sigurno da bi neka nova mjera, za one koje štede struju, bila dobra za sve – kaže za “Glas Srpske” Ćorić.

Slično mišljenje dijeli i direktor Unije udruženja poslodavaca Srpske Saša Aćić, uz opasku da je ipak prerano praviti komparaciju mjera koja se uvode za domaćinstva i eventualnih za privredu. 

– Privreda ima nešto drugačiji tarifni sistem od domaćinstava. I ovo što trenutno ERS radi primjenjivo je samo dijelom kod naših preduzeća. U svakom slučaju očekujem da uskoro sjednemo sa predstavnicima “Elektroprivrede” kako bismo razgovarali o cijenama struje i generalno o procesu “ozelenjavanja” električne energije kod nas. Privredni subjekti u Srpskoj trebalo bi da više ugrađuju i koriste solarne panele. I u tom segmentu od ERS-a, ali i vlasti očekujemo da pruže značajnu podršku i novčane stimulanse, kako bi preduzeća došla u priliku da sama proizvede najveći dio neophodne energije za proizvodni proces – poručio je Aćić.

Potencijali

“Elektroprivreda Srpske” godišnje u prosjeku proizvodi oko 7.300 gigavat-sati električne energije, ali ova proizvodnja bi mogla da bude mnogo veća, jer je hidroenergetski potencijal vodotokova iskorišćen svega oko 30 odsto. Stručnjaci ističu da ovo javno preduzeće ima priliku da iskoristi ovu krizu i dođe do neophodnih novčanih sredstava za gradnju novih kapitalnih energetskih objekata, što postaje jedan od imperativa.  

Izvor: glassrpske.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.