Jeftini radnici i niske stope poreza privukli strance

Na području Republike Srpske sve više je inostranih kompanija, što potvrđuju i najnoviji podaci Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge, prema kojima trenutno kod nas posluje 2.181 preduzeće sa stranim kapitalom, što je za 209 više firmi nego u prošloj godini.

Kada su u pitanju djelatnosti kojima se ta preduzeća bave, dominira oblast savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, a gdje je, kako pokazuju podaci APIF-a, najviše registrovanih firmi i to 135.

Na drugom mjestu nalazi se nespecijalizovana trgovina u okviru koje ima 87 preduzeća sa stranim kapitalom, a potom inženjerske djelatnosti i sa njima povezano tehničko savjetovanje, gdje posluje 81 preduzeće.

– Kada je u pitanju računarsko programiranje, u toj oblasti ima ukupno 59 firmi sa stranim kapitalom, dok je 55 registrovano za izgradnju stambenih i nestambenih zgrada – naveli su “Glasu Srpske” u APIF-u, prema čijim podacima je evidentno da najviše firmi sa stranim kapitalom koje posluju u Republici Srpskoj dolazi iz Srbije, Slovenije, Italije, Hrvatske i Austrije.

U Agenciji za posredničke, informatičke i finansijske usluge kažu da je na području Banjaluke najveći broj preduzeća sa inostranim kapitalom, i to 1.022, dok ih je najmanje u Trebinju, gdje trenutno posluje njih 69.

Predsjednik područne Privredne komore Banjaluka Goran Račić kaže da je u posljednjih nekoliko godina povećano interesovanje firmi iz zemalja bivše Jugoslavije koje žele da posluju kod nas.

– Inostrane firme koje ovdje posluju koriste određene prednosti koje naš poreski sistem ima u pogledu niske poreske stope na dobit i neoporezivanja dividende, tako da jedan dio svog poslovnog prometa prebacuju u Srpsku i na osnovu tih benefita ostvaruju veće efekte i korist za kapital nego što bi imale u matičnim zemljama – istakao je Račić.

Prema njegovim riječima, upravo to je i razlog zbog čega najviše inostranih firmi ima u oblasti savjetovanja, posredovanja i trgovine.

Kada je u pitanju kvalitet i jeftinija radna snaga, kako kaže Račić, i u tom pogledu uslovi u Republici Srpskoj su povoljniji, ali firme sa stranim kapitalom u posljednjih nekoliko godina, a koje su ovdje registrovane, uglavnom imaju mali broj radnika, jer poslove za njih odrađuju razne agencije, pa su im najvažnije niske stope poreza na dobit.

Izvor: glassrpske.com / Autor: Dragana Orlović

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.