DOBOJ – Budućnost radio-amaterizma je neizvjesna jer ga polako gase moderne tehnologije, ali svi koji se njime bave samouvjereno kažu da postoje situacije u kojima samo radio-amateri mogu da uspostave vezu.
„Gaze nas moderne tehnologije, internet. Mladi naraštaj je otišao u nekom drugom smjeru, i teško je zainteresovati mlade uopšte da se bave ovim“, priznaje Zoran Grubešić, radio-amater iz Banjaluke.
„Primjetno je da je aktivna uglavnom generacija radio-amatera koja je obuku završila prije rata. Sada je to sve starija i starija generacija, a nemamo nekoga ko će nas naslijediti“, navodi Darko Bosančić iz Prijedora.
Tehnologije su nam ugrozile opstanak, ali znamo ih iskoristiti i prilagoditi potrebama, kažu radio-amateri.
„Računare sada povezujemo s radio-stanicama, olakšavamo komunikaciju, u jednoj velikoj mjeri automatizujemo proces održavanja veza“, priča Zdravko Kurtović, sekretar dobojskog Radio-kluba.
„Ja sam povezao svoje profesionalno zanimanje s tim, tako da dosta onoga što sam radio oko elektronike sam primjenjivao na uređaje, pravio sam uređaje“, kaže Zoran Grubešić, koga je voki-toki odveo među radio-amatere.
Ratna dejstva i elementarne nepogode su situacije u kojima radio-amateri najčešće „dejstvuju“, jer kada „padne“ mobilna mreža ili nema struje, samo su oni u stanju, kažu, da ostvare komunikaciju.
„Zadnja poplava je upravo očigledan primjer. Voda je poplavila sve okolo, nema struje, nema telefonije, komunicirati se mora, ljudi vise po krovovima, balkonima“, prisjetio se Kurtović maja 2014. godine.
U RS postoji devet radio-klubova, neki od njih muku muče s prostorom za rad, smještajem skupe opreme i obukom podmlatka, a najdrastičniji primjeri su klubovi iz Zvornika, Bijeljine i Istočnog Sarajeva.
Izvor: nezavisne.com Autor: Sanja Čakarević