Doboj: Olujno nevrijeme oštetilo objekat škole u Osječanima

DOBOJ – Zbog olujnog nevremena koje je zahvatilo dobojsko područje, đaci i nastavnici Osnovne škole „Radoje Domanović“ iz Osječana kraj školske godine dočekuju u poplavljenim učionicama jer je dotrajali krov ove obrazovne ustanove oštećen i prokišnjava.

Foto: nezavisne.com

U jednoj od učionica na spratu objekta, koji je građen krajem pedesetih godina prošlog vijeka, zatekli smo juče školskog majstora Radenka Delića kako se s metlom, četkom i kantama u rukama bori s vodom. Krov je stradao u olujnom nevremenu u petak prošle sedmice, a stanje je pogoršano novim kišnim nevremenom u noći između srijede i četvrtka.

„Vjetar je bio tako jak, pomjerio je sve crepove i voda je ulazila pošto su gore trska i daske, nema ploče. Kada je bilo nevrijeme, nije bilo dovoljno kanti. Morali smo struju isključiti, a djecu smo sklonili“, priča Delić za „Nezavisne“.

 

Nastava u ovoj obrazovnoj ustanovi traje do ponedjeljka, a odvija se u vanrednim uslovima jer u učionicama u prizemlju borave svi učenici, odnosno po dva razreda i dva nastavnika u svakoj učionici. Ovu školu pohađa oko 300 učenika.

 

„Imamo sreće što je deveti razred završio nastavu, opet imamo neku učionicu viška, ali evo vidite jako je teško, po dva nastavnika i dva razreda budu u jednoj učionici. Da ne bismo skraćivali nastavu, podijelimo čas, 15-20 minuta drži jedan nastavnik, pa dođe drugi“, rekla je Blanka Janjanin, nastavnica njemačkog jezika.

Sreća u nesreći je, kažu u školi, to što je kraj školske godine, ali upozoravaju da u novu neće moći ukoliko krov što skorije ne bude saniran, za šta su potrebna znatna finansijska sredstva.

„Mi smo jutros dobili od stručnjaka neke premjere i predračune radova. U jednoj opciji, jeftinijoj, bez izrade ploče je oko 70.000 KM sanacija krova, građe na krovu i sanacija ovih plafona, koji se moraju svi obiti i postaviti rigips ploče. U drugoj varijanti je to za nekih 40.000 skuplje“, navodi Saša Živanović, direktor škole.

 

U resornom ministarstvu čekaju da im iz škole stigne procjena štete i radova koji su neophodni, a u međuvremenu rukovodstvo ustanove ne sjedi skrštenih ruku, nego traži pomoć za sanaciju.

„Javljali smo se i nekim privatnicima, ima ljudi koji su nam se javljali da vide šta mogu pomoći, mada je ovo velika šteta, ali svaka pomoć je dobrodošla“, kaže Živanović.

Izvor: nezavisne.com   Autor: Sanja Čakarević

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.