BiH od 1990. izgubila 22 odsto stanovništva

Bečki Institut za demografiju, koji djeluje u sklopu Austrijske akademije nauka, ovih je dana objavio svoje redovno godišnje istraživanje o demografskim kretanjima u Europi. Rezultati austrijskih naučnika koji se odnose na Bosnu i Hercegovinu su poražavajući – izgubljeno je 22 odsto stanovništva u odnosu na broj iz 1990. godine.

Od zemalja iz regiona Hrvatsku je 13 odsto stanovništva napustilo.

BiH ipak nije najgora po gubitku stanovništva, Letonija je od 1990. izgubila 27 odsto stanovnika, a Litvanija 23 odsto. Velika većina istočnoevropskih zemalja je u protekle tri decenije zabilježila pad broja stanovnika, primjera radi Moldavija i Bugarska 19 odsto, Ukrajina 18 odsto, Rumunija 15 odsto.

 

Jedini izuzeci su Češka, Slovačka i Slovenija, kojima se broj stanovnika povećao za 2 do 3 odsto.

S druge strane, zapadnoevropske zemlje većinom profitiraju od migracije sa istoka Evrope, a Irska je u tome apsolutni šampion sa povećanjem stanovništva od 36 odsto, od kojih većinu čine doseljenici. Slijedi je Norveška s povećanjem od 24 odsto.

 

Masovno iseljavanje iz istočne Evrope dosad nezabilježeno u istoriji u doba mira

Austrijski stručnjaci ističu da Evropa “ostaje podjeljena po dugoročnim populacijskim trendovima” te da bogatije zemlje sa sjevera, zapada i juga Evrope bilježe rast stanovnika na temelju ponegdje povećanog prirodnog rasta i, ključno, doseljavanja. U Irskoj, Norveškoj, Španiji i Švajcarskoj se broj stanovnika od 1990. povećao za 20 odsto i više, najviše zahvaljujući migraciji.

 

Smanjivanje broja stanovnika u zemljama poput Hrvatske, Bugarske, BiH i baltičkih republika bečki demografi opisuju kao “presedanski primjer u doba mira”, dakle nešto što prije u istoriji nije bilo zabilježeno.

U svakom slučaju, podaci bečkog Instituta za demografiju najnoviji su dokaz demografskog sloma BiH koji je, pak, dio šireg trenda demografskog sloma na istoku Evrope.

Izvor: srpskacafe.com / index.hr

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.