Albanija ima najnižu minimalnu platu u Evropi, sa samo 242,52 evra, prema podacima Eurostata.
Minimalne zarade bile su znatno niže u četiri države zapadnog Balkana koje imaju određene minimalne zarade (Albanija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) nego u većini država članica EU.
Takođe postoje značajne varijacije unutar EU, gdje su se kretale od 332 evra mjesečno u Bugarskoj do 2.202 evra mjesečno u Luksemburgu.
Sve novije države članice EU iz srednje i jugoistočne Evrope imale su relativno niske minimalne plate do 700 evra, osim najbogatije države regije, Slovenije (1.024 evra).
Međutim, podaci su otkrili proces sustizanja u istočnim članicama EU; prosječna godišnja stopa promjene minimalne zarade između januara 2011. i januara 2021. bila je najviša u Rumuniji (+11,3%), slijedi Litvanija (+10,7%) i Bugarska (+10,4%), a snažan rast zabilježen je i u Estoniji ( +7,7%), Slovačkoj (+7,0%) i Češkoj (+6,1%).
Albanija je ostala evropska zemlja sa najnižom minimalnom platom kada je prilagođena paritetima kupovne moći (PPP) za izdatke finalne potrošnje domaćinstava, iako je generalno prilagodba smanjila razlike među zemljama.
Od 1. januara najviša minimalna zarada bila je gotovo sedam puta veća od najniže, ali kada je prilagođena kupovnoj moći najviša minimalna plata je nešto manje od tri puta veća od najniže.
Statitstika Eurostata uzima u obzir zemlje članice EU i zemlje kandidate, te tako ne obuhvata Bosnu i Hercegovinu koja još nema kandidatski status.
Izvor: indikator.ba