Kontroverzno: Djecu od tri mjeseca upisuju na kurs engleskog

Moderni beogradski roditelji bukvalno su odlijepili za privatnim školicama engleskog jezika u koje masovno upisuju svoje bebe stare od tri do 22 mjeseca.


Iako mnogi mališani još nisu progovorili, a jedva i da nešto guču, roditelji izdvajaju pravo malo bogatstvo kako bi bili u trendu, budući da upis i članirana za jedan mjesec koštaju i do 150 evra.

Dok stručnjaci smatraju da je to pretjerivanje, pomodarstvo, ali i bacanje para, u školicama jezika ističu da su im grupe uglavnom popunjene, naročito one za uzrast od šest mjeseci, za kojima vlada prava pomama.

Napominju da je upis obavljen u maju i junu, ali da će vjerovatno napraviti dodatne grupe jer vlada veliko interesovanje. Mada mnogi stručnjaci smatraju da učenje jezika u tako ranom uzrastu ne daje efekta, predavači u školama ipak tvrde da je učenje stranog jezika u tom uzrastu idealno.

– Dva puta nedjeljno djeca imaju čas od 45 minuta, a grupice su od četiri do osmoro djece. Djeca uče kroz igru, na času je prisutan i jedan od roditelja i kroz igru i razne aktivnosti nesvjesno “upijaju” i savladavaju engleski jezik – rečeno je u jednoj školi.

Razlozi zbog kojih roditelji upisuju djecu su, kako kažu, različiti, neko želi da mu dijete govori engleski, pojedini iz dosade, a neki sa željom da dijete ima društvo. U drugoj školi kažu da je cijena 50 evra mesečno, kao i da bebe od šest mjeseci na čas dolaze jednom nedjeljno na dva sata.

– Mi radimo s njima, prvo malo razvijamo motoriku i onda ga polako uvodimo u muziku. Pravimo mu taj “lajfstajl” da bi “upijao” engleski. Dijete od šest mjeseci prisustvuje muzičkom času veće djece, poenta je u tim pjesmicama da oni imaju svoje pokrete – navode u školi.

Psiholog Aleksandra Janković misli da je problematično i prerano da tako mala djeca idu na strani jezik, te da je za početak bitno da progovore na maternjem.

– Ovo je rezultat potrebe da se bude “in”, želja za nekim socijalnim prestižom. Jesam za to da djeca uče, ali nikako da to postane pitanje ogromne roditeljske ambicije bez praćenja dečjih potreba – jasna je Jankovićeva.

Ona upozorava da bi učenje stranog jezika u tako ranom uzrastu moglo proizvesti probleme s razvojem govora, pa bi djeca morala da dobiju pomoć logopeda:

– Svako pretjerivanje ovog tipa otvara pitanje šta je s roditeljima, kao da se djeci ne dozvoljava da budu djeca!

Socijalni psiholog dr Vesna Tomić smatra da ovo nije pomama, već gubitak pameti ukoliko se tako mala deca upisuju na kurseve stranih jezika:

– Period od 11 godina se smatra optimalnim uzrastom za djecu da uče strani jezik. Naravno da se može početi nekoliko godina ranije, ali za ovo nemam riječi. Ukoliko roditelji imaju novca za bacanje, to i nije loš način da se bace novci na učenje, odnosno školovanje. Bolje da bace novac na to, nego na skupe igračke od kojih nema nikakve vajde. To je pomodarstvo i jadan narod koji nema pojma ni sa čim, nego prima gotove modele koji se nameću spolja – upozorila je Tomićeva.

Izvor: srpskacafe.com / kurir

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.