VEĆ godinama stomatolozi u Republici Srpskoj pružaju usluge pacijentima po istim cenama, iako su materijali i oprema stalno poskupljivali.
Sada su, kažu, primorani da povećaju svoje cenovnike, jer kažu da su im troškovi u epidemiološkim uslovima porasli najmanje za 30 odsto. U brojnim ordinacijama usluge stomatologa već se plaćaju barem za petinu više nego pre mesec dana.
Dr Saša Dabić, predsednik Komore doktora stomatologije RS, kaže da je samo samo zaštitna oprema u vremenu kovida poskupela za 300 odsto.
– Materijali koje koriste ambulante i doktori su već otišli nagore od 30 do 40 odsto. Kad je u pitanju Komora mi nemamo zakonsku osnovu da odredimo koja je to maksimalna cena usluga u privatnim stomatološkim ambulantama. Ali, imamo zakonsku osnovu da odredimo minimalne cene, što i radimo. Daćemo već naredne sedmice preporuku privatnim ambulantama da formiraju nove, veće cene usluge koje će pratiti cene materijala na tržištu – pojašanjava Dabić.
Siniša Kovačević, predsednik Udruženja stomatologa RS, poručuje da su stomatolozi zbog rasta cena materijala i opreme dovedeni u situaciju da više ne mogu kalkulisati.
– Bez novih cena teško ćemo moći da radimo. Kad pogledate, sve je poskupelo, od životnih namirnica do usluga. Ni vrednost novca nije ista kao pre deset godina, a usluga kod zubara se plaća isto – kaže Kovačević.
– Samo stomatološka stolica koštala je lane 30.000 maraka, a sada je 40.000. Imamo cenu materijala kao i naše kolege na Zapadu, ali je razlika u ceni usluge ogromna. Nove cenovnike usluga će formirati kolege na terenu i do njih je da vide sa kolikim povećanjem mogu da idu i šta je prihvatljivo građanima. Iako plaćamo skuplje materijale i opremu od 30 odsto i više, mi ne možemo toliko povećati cenu usluge.
Doktor Dušan Bastašić, stomatolog i suvlasnik ZU „BL dental“, kaže da je formiranje cena usluga slobodno i da će zavistiti od ambulante do ambulante. Kaže da će tržište diktirati cenu.
NA SPISKU 1.300 LEKARA
PREMA rečima dr Dabića, u Srpskoj ima 380 privatnih ambulanti, a samih lekara stomatologije u Srpskoj ima oko 1.300.
– Od 1.300 lekara stomatologije, gotovo 60 odsto njih radi u privatnim ambulantama – kaže Dabić.
TURISTI IZ EVROPE
POVOLJNE cene stomatoloških usluga u Srpskoj oduvek su privlačile na hiljade građana Evrope. Oni dolaze da poprave ili urade zube, jer je usluga u Srpskoj čak od pet do deset puta jeftinija nego na Zapadu.
Izvor: novosti.rs / Autor: S. Mišljenovič