I to se ponekad dešava… Evo najčešćih uzroka ove neprijatne pojave koja vam ubija volju za bilo kakvom fizičkom aktivnošću.
Konačno ste uspeli ne samo da skupite mentalnu snagu i počnete da vežbate, nego i da uglavite preporučena tri treninga nedeljno, iako ne znate gde vam je glava od obaveza i bez toga. Osećate se kao da ste na dobrom putu da konačno „skliznete“ na gimnazijsku kilažu, i stoički odolevate potrebi da stanete na vagu posle svakog treninga. Prođe mesec dana, rešite da obradujete sebe i izmerite se, kad ono… imate VIŠE kilograma nego pre nego što ste počeli da vežbate?!
Najgora noćna mora.
Ali, i to se ponekad dešava. Evo najčešćih uzroka ove neprijatne pojave:
Previše pažnje pridajete onome što vaga kaže
Postoji toliko razloga da se uopšte ne obazirete na kilažu… Nekim danima jedete više, ili unosite više tečnosti pošto je napolju „500 stepeni“. Ne spavate dobro jer ste pod stresom. Treba da dobijete menstruaciju i zadržavate vodu u organizmu, ili ste jeli previše slanu hranu prethodnog dana, pa zadržavate vodu iz tog razloga… Sve to utiče na kilažu, i sve to može da doda i dva, tri kilograma.
Umesto da se nervirate, zaboravite da uopšte imate vagu, i razmislite o sledećem: da li se osećate bolje, imate više snage, lepše ste raspoloženi? Da li vas manje bole leđa, spavate lepše i imate utisak da se stres nekako volšebno smanjio? Zar to sve nisu mnogo važnije stvari u životu od glupih brojeva na vagi?
Unosite više kalorija nego što trošite
Ako redovno vežbate, verovatno će vam se apetit popraviti. Kad trenirate, vaše telo počinje da sagoreva više kalorija, a kad sagorevate više kalorija, prirodno je da će organizam pokušati da nadoknadi taj minus, tako što će vam slati signale da treba da jedete više.
Jako je važno da vodite računa o ishrani. Koliko god da ozbiljno vežbate, to ne znači da možete da jedete šta vam se prohte.
Možda imate neki zdravstveni problem
Ako vežbate posvećeno i redovno, spavate dovoljno i hranite se izbalansirano, a ipak primećujete da vam kilaža raste, vreme je da odete kod lekara. Ponekad određeni zdravstveni problemi, poremećaji u radi štitaste žlezde, na primer, izazivaju gomilanje kilograma, iako vi sve radite kako treba. Idite kod lekara, i proverite o čemu se radi, ako imate utisak da nešto nije kako treba.
Birate pogrešne namirnice
Prerađena hrana, čips, grickalice ili čokoladice nikad nisu pametan izbor, čak ni ako ste bili na ivici da se ispovraćate koliko je trening bio intenzivan. Voće, povrće ili namirnice bogate proteinima su mnogo mudrije opcije za užinu posle vežbanja. I imajte u vidu da ako ste jeli sat, dva pre treninga uopšte nema potrebe da nešto prezalogajite i posle vežbanja, pošto je to siguran put za nabacivanje dodatnog viška.
Ne pijete dovoljno vode
Žeđ ponekad mozak „čita“ kao glad, i dešava se da jedemo iako smo u stvari samo žedni. Zato se pobrinite da uvek unosite dovoljno tečnosti u organizam. Voda i nezaslađeni čajevi su najbolji izbor.
Pogledajte video OVDJE
Izvor: mondo.ba