Šta se krije iza posljednjih izmjena Zakona o prodaji stanova u FBiH: Srpsku imovinu otimaju po receptu iz Hrvatske

Vlada Federacije BiH najnovijim izmjenama postojećih zakonskih rješenja u vezi sa stanarskim pravima pokušava da legalizuje dosadašnju otimačinu srpske imovine u ovom entitetu i da stavi tačku na tu problematiku.

Kažu ovo sagovornici “Glasa Srpske” komentarišući jedan od posljednjih poteza Vlade FBiH koja je krajem prošle sedmice utvrdila i Parlamentu na usvajanje po skraćenom postupku uputila Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o prodaji stanova na koje postoji stanarsko pravo, a koji u konačnici vodi ka tome da će nekoliko hiljada Srba definitivno izgubiti svaku nadu da će doći do svojih predratnih stanova u ovom entitetu.

Kako su istakli iz Udruženja vojnih penzionera Republike Srpske, čiji članovi su najviše pogođeni ovom odlukom, riječ je o neviđenoj lakrdiji koja nema nikakve veze s pravom i pravdom.

– Radi se o vojnim stanovima koji su dodjeljivani pripadnicima bivše JNA. Oni su u Srpskoj vraćeni predratnim vlasnicima. S druge strane, nama je to pravo uskraćeno u FBiH, a sada tu otimačinu pokušavaju legalizovati. Sličan diskriminatorski scenario, odnosno recept sproveden je i u susjednoj Hrvatskoj. Nažalost, živimo u takvoj zemlji u kojoj je i to moguće – poručili su iz ovog udruženja navodeći primjer penzionisanog pukovnika Milorada Dragića koji, iako je u Bihaću otkupio stan, već godinama ne uspijeva ući u njega, niti mu je dozvoljeno da ovu imovinu zakonski uknjiži na sebe. 

Ovu pravnu borbu protiv vjetrenjača godinama vodi i Milorad Kutlešić, koji kaže da je na kraju bio primoran da 2018. pokrene tužbu protiv BiH pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

Predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović kaže da su nosioci stanarskog prava na vojnim stanovima i njihovi potomci sada dovedeni u situaciju da neće dobiti ni povrat stana ni adekvatnu novčanu nadoknadu.


Više informacija OVDJE


Prijedlogom izmjena pomenutog zakona, kako je rekao, predviđeno je da se nosiocu prava koji je zaključio pravno obavezujući ugovor, a napustio je stan u FBiH i nakon toga iz istog stambenog ili novoosnovanih stambenih fondova oružanih snaga država nastalih iz bivše SFRJ stekao novo stanarsko pravo, raskida ugovor o otkupu stana u FBiH, te nema prava na njegov povrat, niti na upis prava vlasništva.

Oni koji su nakon 14. decembra 1995. ostali u službi u oružanim snagama izvan teritorije BiH i nisu stekli novo stanarsko pravo takođe neće moći izvršiti upis prava vlasništva, ali im je ostavljena mogućnost da dobiju naknadu u iznosu od 1.000 maraka po jednom metru kvadratnom stana, umanjenu za amortizaciju po stopi od jedan odsto godišnje.

– S obzirom na to da je od početka rata prošlo 30 godina, naknadu za stan će smanjiti za 30 odsto, a što u prevodu znači da će kvadrat stana biti plaćan 700 maraka, a realna tržišna vrijednost stanova u Sarajevu je iznad 2.500 maraka – upozorava Radanović dodajući kako se radi samo o nastavku političke kampanje oduzimanja srpske imovine u FBiH, a koja je započela još donošenjem akta o zemljišnim evidencijama kojima je omogućeno da se mnogobrojna srpska imovina proknjiži kao državna.

S njim je saglasan i delegat srpskog naroda u Domu naroda FBiH Goran Broćeta, navodeći da se radi o neviđenom pravnom nasilju i nastavku politike otimanja srpske imovine, jer nikome ne može biti uskraćeno stanarsko pravo koje je imao u nekom prethodnom periodu.


Više informacija OVDJE


Legalizacija otimačine

Član Glavnog odbora SNSD-a Damir Ivetić potvrdio je za “Glas Srpske” da će vojni stanovi biti jedna od tema na sastanku predstavnika stranačkih odbora u FBiH, zakazanom za sutra u Glamoču. Ivetić je podvukao da je više nego jasna namjera federalnih vlasti da kroz nekoliko zakona legalizuju otimačinu srpske imovine, na čemu rade godinama unazad.

– To je nastavak političke agresije prema srpskom narodu u FBiH, a na sastanku ćemo sigurno doći do određenih zaključaka koje ćemo predočiti federalnoj, ali i republičkoj Vladi – rekao je Ivetić koji je predsjednik opštinskog odbora SNSD-a u Odžaku u Posavskom kantonu, piše glassrpske.com.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.