Projekcija stanovništva do 2050: Slovenija (-23%), Srbija (-17%), BiH Crna Gora i Hrvatska (-8%), Makedonija (-4%), tzv. Kosovo (+17%)

Srbija će za 30 godina ostati bez trećine stanovništva, a podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazali su da je prošle godine broj Srba smanjen za 38 138.

– Tokom 2018. godine rođeno je 63 958 beba, 936 manje nego 2017. i 2016. godine. Otkako se vodi statistika nikada u Srbiji nije rođeno ovoliko malo djece. Sa druge strane umrlo je 102 096 ljudi, što znači da je broj stanovnika tokom prošle godine smanjen za 38 138. U istoriji, samo je 2017. godine negativni priraštaj bio veći. Tada nas je “izumrlo” čak 38 828 – navode u Republičkom zavodu za statistiku.

 

Sada se pojavila i nova mapa koja je potvrdila ovaj zabrinjavajući trend.

Naime, mapa pokazuje kako će se populacija evropskih zemalja mijenjati do 2050. godine.

  • zelenom bojom označene su zemlje u kojoj se predviđa da će se broj stanovnika povećati, dok su
  • crvenom bojom označene zemlje u kojoj će doći do pada populacije.

Neke skandinavske zemlje, kao i zemlje sa velikim prilivom migranta, poput Velike Britanije, Francuske, Holandije i Austrije imaće porast stanovništva, a među njima je i samoproglašeno Kosovo.

 

Mnoge zemlje regiona, uključujući i Srbiju, nalaze se u padu.

Ovo istraživanje predviđa da će Srbija do 2050. izgubiti 33,22 odsto stanovništva, odnosno da će Srba biti oko 3 miliona manje. Naime, istraživanje pokazuje da će sa oko 9 miliona stanovništva Srbija pasti na samo 5 miliona.

Dok se za pad nataliteta uglavnom krive žene, koje se sve rjeđe odlučuju da budu majke, treba se osvrnuti i na razloge zbog čega je to tako. Loša ekonomska situacija, nemogućnost pronalaska stalnom posla, sa prijavom i dopinosima koji bi im omogućili da odu na porodiljsko bolovanje, zapravo su KLJUČNI FAKTOR ovakve situacije.

Od Srbije je gore tek nekoliko zemalja, navodi srpskacafe.com / alo.

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.