SLAVIM Đurđevdan i naručio sam prase po cijeni od deset maraka za kilogram žive vage. Skupo jeste, ali šta ću, kaže Milan Brdar na banjalučkoj Tržnici, dok prolaznici odmahuju rukama i dobacuju da je naš sagovornik još dobro prošao, jer, kako kažu, ima prodavaca koji po kilogramu žive vage traže i do 15 maraka.
Ovo potvrđuje i Banjalučanka Zora, koja kaže da joj je prodavac u Slatini kod Banjaluke ponudio cijenu od 13 maraka.
– Brat me zamolio da mu pronađem prase za Đurđevdan, jer ne živi ovđe. Kada mi je prodavac rekao cijenu ostala sam šokirana. Stvarno, previše je, ali kako da za slavu nema pečenja. Srećom, pronašli smo čovjeka koji cijeni kilogram prasetine deset maraka – objašnjava Zora.
Predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske Mišo Maljčić, smatra da su ovakve cijene prasetine rezultat ponude i potražnje, a pokazuje se da je ponuda slaba, jer je, kako kaže, u prethodne tri godine uništeno svinjarstvo u Srpskoj, ali i u Evrpskoj uniji.
– Realnih cijena nije bilo protekle tri godine. Ranije smo imali situaciju da su mnogi farmeri prodavali svoje proizvode po neralno niskim cijenama, što je dovelo do gubitka u poslovanju. Međutim, tu nije kraj, ovim poslom malo ko hoće da se bavi, pa je proizvodnja smanjena za nekih 30 odsto. Zato nemamo dovoljno prasića – ističe za BL portal Maljčić i dodaje da je došao trenutak kada je potražnja ogromna, a ponuda premala.
Maljičić uvjerava da se poljoprivrednici ni sa većim cijenama ne mogu obogatiti, jer nemaju dovoljno prasadi. Napominje da postoje prekupci koji koriste težak trenutak za farmere i cjelokupno stanovništvo.
– Ja preko devet ili devet i po maraka prase ne mogu naplatiti. Tako da veći novac pravi farmeri ne dobijaju, nego preprodavci, klaničari. Naravno da poskupi pred praznike sve, pa i prase, ali čim prođe to mi nemamo kome prodati i onda smanjimo cijene, pa dolazimo u situacije da smo opet u gubitku – kaže Maljčić. Tvrdi da se na sve načine pokušavaju uskladiti da cijena zadovolji sve, ali to je, kako kaže, začarani krug.
Sa svinjogojske farme Macanović potvrđujuu da cijena prasetine prati cijene na zapadu, kao i da je problem drastičan pad stočnog fonda u Srpskoj. Ipak, priznaju da se ni oni nisu nadali da će neki farmeri toliko podići cijene.
– To je previše, ja sam prodavao po devet maraka za kilogram žive vage. To je neka realna cijena, ne treba pretjerivati. Evo, i hrana za svinje je pojeftinila, kukuruz je za 20 feninga jeftiniji u odnosu na prošlu godinu. Ovim poslom se sad isplati baviti, dok smo prošle godine bili na ivici rentabilnosti. Cijena prasetine će sigurno biti manja kad prođu praznici – objašnjava vlasnik ove farme.
S druge strane, Gazdinistvo Belluno u Slatini kod Banjaluke prodaje samo polutke prasetine, koje kod njih možete pazariti za sedam maraka po kilogramu, pa su u većini slučajeva njihovi kupci mesnice. Što se tiče cijena žive vage prasetine, vlasnik Gazdinstva Zlatko Dragušić kaže da je čuo da se prodaje od osam i po pa do deset maraka.
– Ako gledamo realno, do osam ili osam i po maraka i jeste realna cijena prasića sada. Pravi prozvođači smatraju da se pretjeruje kada čuju da neko traži deset maraka, a kamoli više. Znate, pred slavu povećaju cijene, a kasnije prodaju prasiće i za četiri marke, što opet nije realno – zaključuje Dragušić i dodaje da i po tim, realnim cijenama, farmeri opet nemaju neku, kako kaže, posebno veliku zaradu.
Izvor: Novosti