Većina inženjera mašinske struke ponudu za posao dobije na završnoj godini studija, traže ih i domaći i strani poslodavci, a plate dosežu i do nekoliko hiljada maraka. To su samo neki od aduta s kojima Mašinski fakultet Univerziteta u Banjaluci regrutuje mlade u svoje amfiteatre.

Dekan Mašinskog fakulteta u Banjaluci Darko Knežević za „Glas“ kaže da studente obrazuje na pet studijskih programa i to Proizvodno mašinstvo, Mehatronika, Energetsko i saobraćajno mašinstvo, Industrijsko inženjerstvo i Zaštita na radu, a kao još jednu prednost upisa na ovaj fakultet navodi da su jedna od najboljih visokoškolskih ustanova ovog tipa u regionu. To potvrđuju, priča Knežević, osvojene medalje njihovih studenata koji učestvuju na brojim regionalnim takmičenjima, sa kojih se vraćaju sa osvojenim priznanjima, a često su to prva, druga i treća mjesta.
– Što se tiče kvaliteta obrazovanja, u rangu smo sa najboljim fakultetima u regiji. Naši studenti nemaju problema sa zapošljavanjem. Potrebe za mašinskim inženjerima na tržištu rada su daleko veće u odnosu na broj stručnjaka koje odškolujemo. Plate mašinskih inženjera su dosta visoke, baš zbog toga što je mali broj stručnjaka u odnosu na potrebe. Oni sa iskustvom zarađuju između 3.000 i 4.000 KM, a početnici oko 2.000. što su odlične plate u odnosu na druga primanja – priča Knežević.
Dodaje da fakultet ima dobru saradnju sa privrednim subjektima te da redovno prilagođavaju planove i programe interesima privrede, strogo vodeći računa o zadovoljavanju međunarodnih standarda.
– Naša diploma se vrednuje u zemljama Evropske unije i vrata našim svršenim studentima širom su otvorena u Njemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, gdje često i odlaze – rekao je Knežević.
Ovog ljeta na prvu godinu studija planiraju upisati 140 brucoša.
– Obično primimo nešto više od 100 studenata, međutim lani smo upisali oko 80 brucoša pa smo s ciljem promocije fakulteta posljednjih mjesec, dva obišli više od 20 srednjih tehničkih škola i gimnazija te više od 1.000 đaka završnih razreda upoznali sa programima koje nudimo. Učenici pojedinih srednjih škola su nam dolazili u posjetu, obišli naše laboratorije, koje su izuzetno dobro opremljene u poređenju sa drugim visokoobrazovnim ustanovama ovog tipa – kazao je Knežević.
Mašinski fakultet za Anđelu Stanojević iz Modriče bio je prvi izbor za nastavak školovanja.
– Odlučila sam se za smjer mehatronike, u pitanju je vrlo perspektivno zanimanje koje predstavlja budućnost. Svršenim srednjoškolcima rado preporučujem da se upišu na Mašinski fakultet jer nudi širok spektar znanja, dosta smjerova, rad u laboratorijama. Nakon završetka studija vidim se u inostranstvu, jer zapadnoevropske države, koje bez problema priznaju naše diplome, nude brojne mogućnosti za rad i napredovanje u karijeri – istakla je Stanojevićeva, koja je treća godina studija.
Da je diploma Mašinskog fakulteta perspektivna tvrdi i student treće godine mehatronike Dragan Pantić.
– Dolazim iz Brčkog, završio sam srednju tehničku školu u kojoj sam dobio dobru podlogu za dalje školovanje, zbog čega sam se upisao na ovaj fakultet. Veoma sam zadovoljan znanjem koje stičem i odnosom profesora koji nas podstiču na rad i dalje usavršavanje. Istina je da industrija kod nas nije dosegla nivo u kojem je grana mehatronike značajna, ali tu smo mi mladi da pokrenemo razvoj – navodi Pantić.
Gradivo
Darko Knežević tvrdi da gradivo na Mašinskom fakultetu nije teško te da strah od toga mladima ne treba biti prepreka.
– Mašinski fakultet je vrlo ozbiljan i mladi koji hoće diplomu koja je vrijedna, ne samo ovdje, već bilo gdje u inostranstvu, naravno da treba malo više da se potrude. Onaj ko završi Mašinski fakultet ima riješenu egzistenciju – uvjerava Knežević, prenosi Glas Srpske.