Poljoprivreda kao terapija u modričkoj bolnici za hroničnu psihijatriju

U okviru stalnog lečenja pacijenti u specijalizovnoj Bolnici za hroničnu psihijatriju u Modriči imaju radno-okupacionu terapiju kada se bave poljoprivredonom proizovodnjom

MODIRČA – U okviru stalnog lečenja pacijenti u specijalizovnoj Bolnici za hroničnu psihijatriju u Modriči imaju radno-okupacionu terapiju kada se bave poljoprivredonom proizovodnjom. U zaštićenoj kući ove Bolnice za hroničnu psihijatiriju u Donjim Kladarima, 12 pacijenata trenutno radi u plasteniku gde su zasadili 800 sadnica paprike, paradajza, patlidžana i krastavaca. U okviru kuće uzgajaju oko 70 koka nosilja koje donesu 900 jaja na mesečnom nivou, a u prošloj godini su othranili 200 pilića.

Kroz ovaj vid uključivanja pacijenata u rad u poljoprivredi, oni ostvaruju interakciju sa okolinom i osećaj korisnosti i produktivnosti. Njihove aktivnosti u baštovanstvu, stočarstvu pa i rad u kuhinji znači bolju socijalizaciju, razmenu iskustava, više druženja, bolju adaptaciju na bolničke uslove, privikavanje jednih na druge – istakla je Ruža Lukić rukovodilac radne terapije u ovoj bolnici i dodala:

Na kraju radnog dana odlično se osećaju i imaju bolji san. Često sami analiziraju ko je šta uradio i planiraju šta će da rade narednog dana. Ovaj rad i ovaj smeštaj u Kladarima je kao jedna seosko domaćinstvo i njima je to život kakav su nekada živeli. Na taj način vraćamo ih u nekakvu normalu, da su bitni, da je njihov rad koristan – kaže Lukićeva.

 

Lekari ove bolnice u lečenju hroničnih bolesnika redovno koriste radno-okupacionu terapiju. Od 285 pacijenta, smeštenih u bolnicu, preko 70% njih je obuhvaćeno nekim vidom radno-okupacione terapija, a od čega njih 50-tak se bavi poljoprivredom. Kako kažu rad u poljopprivredi je poslednji korak ka njihovom puštanju kući sa liječenja.

Pacijenti su ovde zaposleni i mi pokušavamo taj njihov zdravi deo ličnosti da sačuvamo pa i da ih vratimo kao zdrve ličnosti.. Ti radovi u poljoprvredi za pacijente su izuzetno važni. Sve je kao u pravom domaćinstvu. Mi smo jedinstvena bolnica u Srpskoj koja radi na ovaj način. Svi ovi pacijenti u bašti rade na način kakav su doneli iz svog kraja, iz Hercegovine, Krajine, Romanije. Ni u čemu ih ne sputavamo jer želimo da se njihova ličnost kroz ovaj rad u potpunosti ostvari odnosno da oni ozdrave – rekla je Gordana Spasojević, socijalni radnik u Specijalnoj bolnici za hroničnu psihijatriju Modriča.

 

Njih oko 50-tak u toku godine na njivi, u plasteniku ili na farmi proizvede značajne količine hrane potrebne za bolničku kuhinju. Osim zdrvstvene komponente, na ovaj način se uštede zanačajna finsijska sredstva u bolnici.

Izvor: novosti.rs   Autor: Vid Blagojević

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.