Tajlandski i timovi međunarodnih spasilaca bore se za spas 13 osoba u podzemnim lavirintima. Dva izbora za izlazak – ili ronjenje kroz muljevitu vodu, ili četiri meseca čekanja
POČETNU sreću otkrivanja živih i zdravih 12 mladih fudbalera i njihovog trenera, posle devetodnevne potrage, smenila je u utorak briga kako ih izvući iz poplavljene pećine na severu Tajlanda, gde su zarobljeni u lavirintu podzemlja. Profesionalni ronioci uspeli su da dopru do stene na kojoj se nalaze sklupčani njih 13, okruženi rastućom vodom zbog obilnih padavina. Sada je ispumpavanjem te vode iz podzemnog sistema pećina, koga su se latili spasilački timovi, počela trka sa vremenom za spas mladih „zarobljenika“.
Pročitajte još: Dečaci u pećini preživeli pijući vodu sa stalaktita
U međuvremenu, profesionalni ronioci se bore da, u teškim okolnostima, doture hranu i lekove već iscrpljenoj grupi. Uspeli su čak da instaliraju i telefonsku liniju, kako bi dečaci mogli da se čuju sa porodicama. Ali, time je njihova, već opasna situacija, samo dobila na dramatičnosti.
Tim pre što su pred pećinskim „zarobljenicima“ dva podjednako teška izbora. Ili će morati da nauče kako da rone, kroz mulj, ili će biti prinuđeni da čekaju mesecima da se voda povuče, kako bi mogli da izađu.
U drugom slučaju, to znači još četiri meseca boravka u pećini, uz oslanjanje samo na ono što ronioci uspeju da doture. No, prva opcija je, još riskantnija, jer veći deo grupe ne samo da ne zna da roni, već ni da – pliva!
Pročitajte još: ČUDO NA TAJLANDU: Posle devet dana nestali dečaci i trener nađeni živi (VIDEO)
Trenutno je sedam ronilaca, uključujući doktora i medicinsku sestru, sa grupom u pećini. Uz hranu i negu, oni pokušavaju da im podignu ujedno i imunitet i moral. Uveravaju ih da će izaći iz pećine živi, iako je istina da bi četiri meseca u pećini predstavljalo najgori scenario.
Dečake je u pećini uspeo da locira tim britanskih ronilaca, koji je pritekao u pomoć tajlandskim specijalcima. Prve reči 13-člane grupe otkrivene na steni okruženoj vodom bile su: „Gladni smo kao vukovi!“ A onda su pitali koliko dugo su pod zemljom, i kad će moći napolje.
Dečaci starosti između 11 i 16 godina, zajedno sa trenerom od 25, nestali su 23. juna, ostavivši kao jedini trag ispred pećine bicikle i rance. Pretpostavlja se da su ušli u pećinu po suvom, a onda je iznenadna, jaka kiša, blokirala izlaz. Pronađeni su četiri kilometra od ulaza, gde su se probili kroz bujice, koje su, inače, redovna pojava u ovoj oblasti, u ovo doba godine, a traju obično do oktobra.
Članovi lokalnog fudbalskog tima su krenuli na ekskurziju sa trenerom, koja se pretvorila u jednu od najneizvesnijih i najopasnijih avantura u koju su sada uprte oči celog sveta.
BUŠENjE PLANINE
DOSADAŠNjI pokušaji ispumpavanja vode iz pećina nisu dali željene rezultate. S druge strane, veliki je rizik podvrgavati neplivače obuci ronjenja u mutnim vodama, punim blata. Timovi stručnjaka, stoga, pokušavaju da pronađu način da „probuše“ planinu i eventualno tako dopru do pećine.
Izvor: novosti.rs Autor: D. Savić