Tokom posljednjih 25 godina u svijetu je postignut značajan progres u spašavanju života mlade djece. Broj preminule djece globalno prvi puta je pao ispod 6 milijuna, ali prema izvještaju Ujedinjenih naroda, većina ovih smrti bi se mogla spriječiti.
„Taj rezultat je vrlo dobar i trend se nastavlja, ali nedovoljno brzo. Moram naglasiti da bi se ovi smrtni slučajevi mogli spriječiti. Sa sadašnjim stepenom razvijenosti nauke i sa raspoloživim mjerama i resursima, mortalitet djece bi se mogao spriječiti“, kaže dr. Flavia Bustreo iz Svjetskr zdravstvene organizacije.
Upravo je u tome tragedija. Najnoviji izvještaj Ujedinjenih naroda o mortalitetu novorođenčadi i djece kaže da svake godine milijuni djece ispod pet godina starosti umiru od bolesti kao što su malarija, upala pluća i proljev, a u polovini slučajeva uzrok smrti je neishranjenost.
Zdravstveni radnici mjere obim ruke mlade djece za uspostavljanje stupnja njihove pothranjenosti.
Iako danas mnogo veći broj djece doživi svoj peti rođendan, UN-ov izvještaj kaže da se 46 posto smrti dešava ubrzo nakon rođenja.
„Većina smrti tokom prvog mjeseca života nastupa kod nedonoščadi, kada se beba rodi prije vremena. Uzrok smrti može biti i premala težina bebe pri rođenju. U dosta slučajeva dolazi do sepse, teške infekcije tokom rođenja, a uzrok može biti i afiksija ili gušenje“, kaže dr. Bustero.
Novorođenče, pogotovu nedonošče često puta ne može disati ako se tekućina ne odstrani iz bebinih usta i nosa.
Djeca ispod 5 godina starosti češće umiru od malarije nego odrasli, i to prvenstveni razlog zbog čega je mortalitet u pod-saharskom području Afrike veći nego bile gdje na svijetu.
Ali ima i dobrih vijesti. Vakcine protiv žute groznice, a sada i malarije spašavaju života mnoge djece. U zemljama kao što je Tanzanija smanjuje se zagađenost zraka, poboljšava se sanitacija kao i kvalitet vode.
No problemi su neizmjerni, bez obzira na smanjeni dječji mortalitet. U izvještaju UN stoji i to da će do 2030. godine umreti oko 60 milijuna djece ispod 5 godina starosti, pola njih novorođenčad.
Dr. Bustreo kaže da bi se većina ovih smrtnih slučajeva mogla spriječiti, a to samo podvlači neophodnost poboljšanja prenatalne i posle porođajne zdravstvene njege, kako za majke tako i za malu djecu.
Video prilog možete pogledati na linku izvora:
Izvor: ba.voanews.com Autor: Carol Pearson