UBRZAN razvoj tehniologije doveo je do primjene vještačke inteligencije u najsavremenijim granama medicine koje preciznije utvrđuju dijagnostiku i pomažu u liječenju različitih oboljenja. Teslićanka Nikolina Tomić je, jedna od rijetkih na našim prostorima, koja je svoj život posvetila plemenitoj misiji spasavanja ljudskih života i izučavanju medicinske robotike.
Oduvijek ju je zanimala medicina kao nauka i sve sto ima veze sa zdravljem, a svoju ljubav prema prirodnim naukama i tehnologiji pretočila je u životni poziv. Završila je fakultet Tehničkih nauka u Novom Sadu, master Robotike i neuronauke u Švajcarskoj na prestižnom EPFL u Lozani, a kruna njenog uspjeha su istraživanja u Americi.
– Moram priznati da je moj put bio pun izazova, ali nas svako iskustvo obogaćuje. Ni odlazak u Novi Sad nije bio jednostavan jer sam se odvojila od porodice, onda dalje Švajcarska gdje je skroz drugačiji stil života, pa SAD. Broj stipendija u inostranstvu je ograničen i svaki student mora dokazati natprosječne vještine kako bi, ne samo dobio, ali i zadržao stipendiju tokom studija – ispričala je Nikolina Tomić, master medicinske robotike za „Novosti“.
Kaže da je usrećuje činjenica da će sve ono što sada radi kasnije imati direktan uticaj na nečije zdravlje i nekome pomoći. U Ženevi je pomagala kompanijama koje dizajaniraju uređaje za neinvazivno liječenje srčanih aritmija gdje je intenzivno sarađivala sa vrhunskim ljekarima i zdravstvenim ustanovama.
-Cilj je bio dizajnirati sistem koji će samostalno moći da prati pokrete srca i precizno isporučuje protonske čestice koje gađaju specifične ćelije na srcu. Kako je preciznost ključna, u pitanju su milisekunde i milimetri, razvijali smo pametne algoritme vještačke inteligencije koji mogu postići preciznost koja prevazilazi ljudske mogućnosti, a ovakvi uređaji će se kroz par godina primjenjivati u bolnicama – dodaje Tomićeva.
Na Tehnološkom fakultetu u Džordžiji učestvovala je na istraživanju u vezi sa regulisanjem stresa kod pacijenata sa poremećajima mentalnog zdravlja i pacijentima koji se odvikavaju od psihoaktivnih supstanci.
– Radili smo bezbolne eksperimente i koristili smo uređaj koji isporučuje lagane električne struje na vrat pacijenta, što posredno utiče na mozak i nervni sistem, gdje se nakon sekvence kompleksnih procesa u tijelu smanjuje nivo stresa. Kako bih opisala efekat same terapije, i pronašla optimalne parametre tretmana, koristila sam matematičke alate i veštačku inteligenciju u fazi obrade priupljenih podataka. Bez toga je nemoguće dokazati da li je terapija uspješna – kazala je Tomićeva.
Medicinska robotika u Srpskoj tek treba da zaživi
Istraživanja ovog tipa nisu do sada nisu sprovođena u Republici Srpskoj s obzirom na to da je oblast nova i istraživanja u medicinskoj robotici skupa.
– Smatram da je ovo jedna oblast koja će tek da se razvija i ima sve veći uticaj na svijet. Zato sam optimistična da će u budućnosti da zaživi i kod nas – zaključila je Nikolina Tomić.
Izvor: vecernjenovosti.ba