Mešetarske partije počele izborni lov u mutnom: Stranka za bolje Goražde traži glasove u Doboju

Pored dobro poznatih partija, birači u BiH će na novembarskim lokalnim izborima imati priliku da glasaju i za nepoznate političke stranke, među kojima je i Stranka za bolje Goražde koja se prijavila za učešće na izborima za odbornike u gradskim skupštinama Doboja i Bijeljine.

Najveći paradoks vezan za ovu stranku, za koju je u Srpskoj malo ko čuo, je to što se nije prijavila za učešće na izborima ni u Goraždu u FBiH, ni u Novom Goraždu u Republici Srpskoj.

Dodatni kuriozitet u vezi sa Dobojem je to što se za učešće na izborima u ovom gradu prijavila i Čapljinska neovisna stranka – Čapljina u srcu.

CIK BiH i ove godine je ovjerio prijave stranaka koje su ranije učestvovale na izborima, ali bez uspjeha kao što su Ekološka partija RS, Savez za novu politiku, Snaga naroda i Demokratska stranka invalida BiH. Najviše političkih subjekata ove godine prijavilo se za učešće na izborima u Bijeljini, u čiju skupštinu želi čak 106 političkih partija i nezavisnih kandidata.

Pored poznatih stranaka, mjesto u bijeljinskom parlamentu traže i Ekološka demokratska stranka, Stranka mladih za promjene, Jedinstvena napredna stranka, Bosanska narodna stranka, Savez mladih snaga, potom Demokratski centar RS, Otadžbinska stranka, Novo doba i čak 45 nezavisnih kandidata.

U desetak lokalnih zajednica u Srpskoj odborničke liste prijavili su Snaga omladinske svijesti, Radnička partija, Lijevo krilo, Krug i Re-balans, zatim Ekološki slobodarski pokret “Espo”, Napredna demokratska stranka 2020 i Savez penzionera i potomaka.

Prema tvrdnjama upućenih, osnovni cilj partija koje redovno učestvuju na izborima bez ikakvog uspjeha jeste da većim strankama “prodaju” mjesta u biračkim odborima.

Politikolog Siniša Simikić kaže da je BiH rasadnik partija u vrijeme kada se na svjetskim univerzitetima uveliko diskutuje  o tome da li je doba političkih stranaka prošlo.

– Nažalost, to ne znači da postoji i pluralizam ideja ili vizija. Mi smo lideri po jednokratnoj upotrebi partija koje su kao maske protiv korone – odlažu se kada se iskoriste, s tim što se neke znaju ponovo pojaviti u zavisnosti od potrebe političke opcije koja ih je i proizvela. Neki od razloga za to su razvlačenje političkog tijela, a svakako i fingiranje članova biračkih odbora i posmatrača – kaže Simikić.

O ozbiljnosti većine takvih partija, dodaje on, govori to da ih je nemoguće pronaći na “Gugl” pretraživaču, a kamoli da se sazna ko je dio njihovih struktura i kakvi su im programi.

Politikolog Darko Kuzmanović kaže da se politika već duže vrijeme posmatra gotovo isključivo kao biznis i put za lično bogaćenje i da je tu potrebno tražiti razlog za nastanak malih i fantomskih partija.

– Te partije nemaju nikakvu ideologiju, to su interesne grupe za lično bogaćenje ili razvodnjavanje glasova i slabljenje opozicionih kapaciteta. Sve one manje-više računaju na podršku birača koji su siti starih političkih partija i njihove retorike nadajući se da će uspjeti da se predstave kao “nešto novo” na političkom tržištu, iako su njihovi politički programi gotovo identični – kaže Kuzmanović.

On objašnjava da postoje dva načina na koji te partije ostvaruju dobit.

– Prvo, ukoliko uspiju osvojiti mandat i dođu u situaciji da diktiraju većinu, dolazi do izražaja pravilo “ko ponudi više – njegova sam”. Drugi način je trgovina biračkim odborima, za šta pojedinci budu bogato nagrađeni. Zato i ne čudi činjenica da je BiH zemlja sa najviše političkih partija u Evropi – kaže Kuzmanović.

On ističe da je apsurd apsurda činjenica da je Stranka za bolje Goražde prijavljena u Doboju i Bijeljini, dok ni u jednom Goraždu ova stranka neće imati listu.

– Izborni zakon BiH zreo je za promjene, a povećanje izbornog cenzusa na pet odsto nameće se kao jedini način da se ovakvim pojavama stane u kraj i da male mešetarske partije budu zbrisane sa političke scene – kaže Kuzmanović.

Konstantin Savić

U trku za načelnika Teslića ponovo se prijavio nezavisni kandidat Konstantin Savić koji je postao prepoznatljiv po svojim javnim nastupima. On je prije četiri godine dobio podršku tri odsto Teslićana.

Izvor: glassrpske.com Autor: Darko Momić

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.