Kada je riječ o pranju veša, postoji mnogo pravila kojih se treba pridržavati – ali jedno od najvažnijih je na koju temperaturu vode podesite mašinu za veš.

Jedan stručnjak kaže da su tople i hladne postavke najbolja opcija i da ne treba prati rublje u mlakoj vodi.
Da biste u potpunosti ubili klice i bakterije koje žive na vašem vešu, dr Ksand van Tuleken preporučio je u emisiji BBC Morning Lajv pranje na 60 stepeni — što se smatra toplom postavkom.
„Na 60 stepeni određeni virusi i bakterije će biti ubijeni, i to može biti prilično dobro,“ rekao je on.
„Dakle, ako imate infekciju u kući, posebno norovirus, podesite na 60, uz mehaničko čišćenje i deterdžent.“
Tuleken je rekao da je mlaka voda besmislena opcija jer, kako kaže, ne vidi poentu u tome. „…previše je toplo da bi bilo jeftino, a previše hladno da bi ubilo klice.“
Dvadeset stepeni smatra se hladnom postavkom – što Tuleken potpuno podržava. „Moram reći, ja sam tip za 20 stepeni za sve, osim za odjeću za vježbanje, koja ide na višu temperaturu.“
Osim što štiti osjetljiv veš, pranje u hladnoj vodi može vam uštedjeti i nešto novca.
„20 stepeni štedi 62% novca u odnosu na 40 stepeni, tako da je to velika stvar…“ objasnio je on.
Kao i mnogi drugi kućanski aparati, i mašine za veš treba periodično čistiti — posebno ako često perete u hladnoj vodi.
„Ako vaša mašina ima program za čišćenje koji radi na visokim temperaturama, pokrenite ga prema uputstvima proizvođača, a zatim ostavite mašinu da se provjetri.“
Druge greške koje pravimo
Osim pranja veša na pogrešnoj temperaturi — druge česte greške koje ljudi prave su dodavanje previše deterdženta.
„Ako dodate previše deterdženta, mašina će često morati da radi duže da bi isprala i ispraznila višak vode i ostataka deterdženta,“ rekao je stručnjak za popravku aparata Ian Palmer-Smit za Dejli Mejl.
Prepunjavanje mašine, tako da postane neuravnotežena, još je jedna greška.
„Kako mašine postaju sve sofisticiranije, one mogu otkriti da li je teret neuravnotežen. Ako jeste, to često rezultira dodatnim minutima rada,“ objasnio je stručnjak.
„Ovo je zaista jednostavna greška koju možete izbjeći ravnomjernim raspoređivanjem veša u bubnju,“ dodao je Palmer-Smit, prenosi Glas Srpske.