Doboj 2019: Šartru penal-rulet i šampionska kruna

Rukometaši Šartra pobjednici su 51. Međunarodnog TV turnira šampiona Doboj 2019.

Francuski sastav je do šampionske krune stigao u debitantskom nastupu protiv još jednog debitanta, Eurofarm Rabotnika. Prvak je odlučen u trileru i penal-ruletu, nakon kojeg je na semaforu pisalo 25:26. Regularnih 60 minuta okončano je rezultatom 22:22.

Ekipa iz Bitolja mnogo bolje je ušla u boj i relativno lako stekla pet golova viška. No, Šartr se brzo vratio u igru. U nastavku je prvi put poveo i činilo se tada i da će slaviti. I opet, uzbuđenje nije izostalo. Eurofarm je preokrenuo, bio bliži trijumfu, ali svoju šansu nije iskoristio. Tako se ušlo u već pomenute sedmerce.

Za MVP-a smotre proglašen je Lovro Jotić iz Eurofarma. Njegov timski kolega Neven Stjepanović je najbolji desni bek. U idealnom timu je trio Šartra Vanja Ilić (lijevo krilo), Morten Vium Troelsen (desno krilo), Jusef Ben Ali (pivotmen). Tu je i tandem Tatrana Mario Cvitković (golman) i Oliver Rabek (lijevi bek). Čast domaće Sloge odbranio je Vladimir Stanković, koji je proglašen za prvog srednjeg beka, ali i prvog strijelca. Priznanje za najmlađeg igrača takođe je pripalo Dobojliji, petnaestogodišnjem Aleksi Starčeviću. Nagrada za fer-plej pripala je šampionskom Šartru, dok je priznanje za izuzetan doprinos, razvoj i afirmaciju TV turnira dobio Janez Lipec.

Prije finalne bitke odigran je meč za treću poziciju u kojoj je sada već bivši šampion Doboja, Tatran, savladao Krins sa 26:25. Bila je to uzbudljiva utakmica, ekipe su se često smjenjivale u vođstvu, da bismo u finišu vidjeli veliku dramu. Slovaci su vodili 24:21, Švajcarci preokrenuli na 25:24, nakon čega je Tatran mini-serijom 2:0 još jednom preokrenuo i stigao do slavlja.

Prijepodnevni program otvoren je duelom za sedmo mjesto između Sportskog univerziteta iz Pekinga i Izviđača. Bh. prvak je, činilo se, kontrolisao dešavanja na terenu. Na odmor je otišao sa minimalnom prednošću 14:13, da bi u 40. minutu stekao tri gola viška, 19:16. Mnogi su tada pomislili da je pobjednik izvjestan.

No, nije bio. Mlada četa koju sa klupe predvodi Vlado Šola odbila je da se preda. Kinezi su u narednih 12 minuta napravili seriju 6:2, poveli, te prednost čuvali do kraja. Istina, Ljubušaci su imali šut za remi, ali je lopta “odsjela” na stativi, što je bio znak za veliko slavlje sastava sa Dalekog istoka.

Bitka za “kotu pet” bila je dijametralna, pošto uzbuđenja praktično nije ni bilo. Vojvodina je opravdala ulogu favorita i sa pola gasa nadigrala domaću Slogu. “Lale” su furiozno otvorile duel, iz minuta u minut “bildale” prednost, koja je već u finišu prvog dijela bila dvocifrena, 18:8.

U nastavku su oba trenera “promiješala karte”. Mlade nade Dobojlija su u početku zaigrale bolje, te smanjile “minus” na pet pogodaka. Pa ipak, Novosađani su u završnici ubacili u brzinu više za sigurnu pobjedu 33:22 i petu poziciju na smotri.

Izvor: srpskacafe.com