Derventa se, kao i Bosna i Hercegovina, i posle 24 godine od poslednjeg rata i dalje čisti od mina. „Posejane“ mine na nekadašnjim ratnim linijama razdvajanja nisu jedini problem.
VELIKE količine minsko-eksplozivnih naprava i materija u rejonu Bišnje, nadomak Dervente, otkrili i uklonili su pripadnici Republičkog tima Civilne zaštite-kancelarije Doboj, u koordinaciji sa kolegama iz derventske CZ. Reč je o oružju i municiji zaostaloj iz proteklog rata, koji predstavljaju smrtnu opasnost i 24 godine od završetka proteklog rata.
Iz potoka u Bišnjoj, između ostalog, izvađeno je više ručnih bombi, protivpešadijskih nagaznih mina, kao i 2 kilograma izuzetno razornog PEP eksploziva sa kapsulama i fitiljima, saznaju „Novosti“. U šumi u Kukavicama uklonjen je jedan tromblon.
„Posejane“ mine na nekadašnjim ratnim linijama razdvajanja nisu jedini problem. Iz CZ upozorili su na dramatične pojave u Mrakovcu, Bosanskom Dubočcu, Bijelom Brdu i drugim šumskim predelima, gde se svojevoljno skidaju i premeštaju minsko-eksplozivna sredstva. Sem mina, zabrinjavajući su i krađa i premeštanje tabli za obeležavanje i upozorenja na minska polja. Tako su ta minirana područja ostala i bez upozoravajuće zaštite.
Pretnju za ovdašnje stanovništvo predstavlja i nesavesno „oslobađanje“ ratnog naoružanja. Veterani ga, naime, bacaju u šume i potoke. Tim nevoljama treba dodati i vodene bujice koje pomeraju i čitava obeležena minska polja.
BEZ MINA DO 2025.
PO ranijim planovima proces „humanitarnog deminiranja BiH“ trebalo je da bude završen još u martu 2019. Zbog nedostatka sredstava taj rok je, međutim, produžen za još šest godina. Za realizaciju tog strateškog plana da BiH potpuno bude očišćena od mina do 2025. godine, potrebno je 336 miliona maraka.
Izvor: novosti.rs Autor: N.Đurić