Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH započela je proces deregistracije 1.121 poreskog obveznika koji nisu podnijeli zahtjev za korišćenje elektronskih usluga, a oni koji imaju dugovanja prije brisanja iz sistema moraće da izmire sve obaveze kako bi izbjegli prinudnu naplatu.
Prijave PDV-a i akcizne prijave u pisanoj formi u BiH su ove godine otišle u prošlost, a poreski i akcizni obveznici ih sada podnose elektronskim putem. Da bi mogli izvršiti tu obavezu, privrednici su bili dužni da se registruju za korišćenje elektronskih usluga UIO.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO BiH Ratko Kovačević rekao je da se do sada za te usluge registrovao 44.761 privrednik, dok njih 1.121 nije podnijelo zahtjev za registraciju na e-Portal.
– Neki od tih obveznika koji se nisu registrovali su već u procesu brisanja iz Jedinstvenog registra obveznika indirektnih poreza, a postupak deregistracije biće pokrenut i za preostale – istakao je Kovačević. Naveo je da je riječ o poreskim obveznicima koji duže vrijeme nemaju promet i podnose poreske prijave sa nulom.
– Inspektori će u procesu deregistracije na terenu detaljno prekontrolisati poslovanje tih subjekata. Oni koji su u potpunosti izmirili svoje obaveze biće brisani iz sistema, a oni koji imaju bilo kakva dugovanja moraće da to plate ili će se pokrenuti postupak prinudne naplate – rekao je Kovačević i pojasnio da su svi oni koji su željeli da ostanu u sistemu bili dužni da se prijave na elektronske usluge bez obzira što ne posluju i na taj način nastave podnositi poreske prijave sa nulom.
Kovačević je istakao da će se na taj način iz sistema iščistiti svi oni koji su se godinama vodili kao obveznici, a nisu obavljali djelatnost.
– Zahvaljujući tome imaćemo realne podatke o broju poreskih obveznika koji stvarno posluju – dodao je Kovačević.
On je istakao da su uvođenjem elektronskih usluga ostvarene brojne prednosti kako za UIO, tako i za privrednike.
– Uprava je ostvarila smanjenje troškova štampanja i distribucije papirnih prijava, jer su se u prethodnom periodu poreske prijave dostavljale obveznicima na adrese, a izvršena je i preraspodjela ljudskih resursa u Sektoru za poreze. Takođe, privrednici lakše i brže ispunjavanju poreske obaveze, te imaju uvid u svoje podatke na poreskoj kartici i u Jedinstvenom registru obveznika indirektnih poreza svih sedam dana nedjeljno, 24 časa dnevno – dodao je Kovačević.
Nove pogodnosti
Ratko Kovačević je istakao da će u narednom periodu poreski obveznici imati mogućnost da elektronskim putem dostave zahtjev za izdavanje uvjerenja o izmirenim poreskim obavezama, bez potrebe da ga dostavljaju lično ili šalju poštom na adrese regionalnih centara Uprave.
– U cilju veće transparentnosti i bolje kontrole u narednom periodu planiramo da uvedemo i obavezu dostavljanja određenih podataka iz KUF-a i KIF-a elektronskim putem – dodao je Kovačević.
Izvor: glassrpske.com Autor: Anita Janković-Rečević