Narod neće rudnik, načelnik općine Petrovo čeka odgovor Ministarstva energetike i rudarstva, a kompanija „Medeni brijeg“, koja istražuje rudu na Ozrenu, uvjerava da njihova geološka istraživanja nisu opasna.
IZVOR: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Takva je otprilike trenutna situacija na Ozrenu gdje se vrše geološka istraživanja plemenitih metala protiv kojih protestuje lokalno stanovništvo.
U aprilu 2021. godine Ministarstvo energetike i rudarstva izdalo je rješenje kojim dopušta geološka istraživanja cinka, nikla, bakra i ostalih metala iste grupe na ovom području tvrtke „Medeni brijeg“ iz Bijeljine koja dio grupacije „Lykos Balkan Metals“.
Nakon dobivene dozvole, kompanija je sa istraživanjem, mještanima Sočkovca i drugih sela na tom području općine Petrovo, počele tvrde da do novembra ništa nisu znali.
Prvi protest organiziran je 21. novembra nakon kojeg su se nizali drugi. Potpisane su peticije i poslati zahtjeve u kojima se traži samo jedno – da se preispita prvobitna odluka i poništi dozvolu za daljnja istraživanja. Da li zbog vremenske situacije ili trenutnog (ne)oglašavanja nadležnog ministarstva o ovom projektu, geološka istraživanja miruju.
Načelnik općine Petrovo Ozren Petković kaže za Mondo da je situacija trenutno mirna i da se čeka odgovor ministarstva čiji predstavnici još uvijek nisu posjetili ovu općinu.
„Što se tiče atmosfere, ljudi su zabrinuti, trenutno se ništa ne dešava. Očekujemo odgovor nadležnog Ministarstva energetike i rudarstva. Mi smo u prošli petak poslali urgenciju ministarstvu kojom tražimo da se preispita rješenje i da se ne daje saglasnost za dalje proširenje istražnog polja. Poslata je i peticija od oko 6.000 potpisa, ali još nismo dobili poziv od ministarstva niti informacije da će uopće posjetiti općinu Petrovo. Nadam se da će to biti brzo. Uglavnom, firma ‘Medeni brijeg’ ne radi ništa na tom području. Mislim da je čitav taj projekat nakaradno postavljen i da je u ovom trenutku najbolje da se on okonča“, kaže Petković.
Siniša Petrović za Mondo ističe da na Ozrenu vlada veliko nepovjerenje prema samom načelniku, nadležnom ministarstvu, ali i kompaniji „Medeni brijeg“.
Jedna od lokacija na Ozrenu gdje se vrše istraživanja IZVOR: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
„Organizator protesta je narod i njegova iskonska želja za opstankom, jer ne žele da žive pored kopova bilo onih istraživačkih ili kopova gdje se eksploatiše ruda. Nismo odstupili, niti mislimo odstupati, jer mi ne pregovaramo oko nečega što se zove dom, kuća, istorija, sadašnjost i budućnost. a gospoda priča jedno, radi drugo …tj. dali su izjavu za medije da će odustati ako se narod buni, a vide da se buni, a guraju dalje svoju priču i to prijeteći narodu i stavljanjem ga pod pricak, tako da za sva dešavanja u budućnosti oni će snositi odgovornost“, napominje Petrović.
Što se tiče načelnika općine Petrović ističe da mještani zahtijevaju pisane dokaze da je na njihovoj strani.
„Mi kao narod tražimo da načelnik tu izjavu dokumentuje, pa da taj dokument pokaže narodu, sa pisanim izjavom, sa potpisom, sa pečatom i sa brojem protokola, jer nama je dosta vjerovanja na lijepe oči. Svako može danas jedno da kaže, a sutra da promijeni mišljenje, zato želimo kao gore navedeno, da vidimo dokument sa kojim načelnik stoji iza svojih riječi, pa neka ga objavi na stranici petrovo.ba gdje je i do sada objavio sve svoje dokumente. Tek onda ćemo reći: svaka čast načelniče, tako se stoji uz narod“, kaže on.
Napominje da je općina Petrovo sačinila pismo namjere kompanije u prosincu 2020. godine u kojem daju pozitivno mišljenje na temelju čega je Ministarstvo dalo „zeleno svjetlo“ za istraživanja u travnju.
“Znaju Ozrenci da je naša planina prebogata rudama, pa dolaze nam svakih par decenija da istražuju i pokušavaju. Znamo mi da naše tlo sadrži dosta i metala i minerala, zato imamo plodno tlo, termalne vode, podzemne plinove, izvore alkalnih voda, bogatu prirodu, čistu vodu i čist vazduh. Ali šta? Trebamo sada da dozvolimo da se to sve prerovi, prekopa, pa da za 100 godina naša zelena planina izgleda kao tlo na Mjesecu“ , upitao je Petrović.
Jedna od lokacija na Ozrenu gdje se vrše istraživanja IZVOR: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Predstavnici kompanije “Medeni brijeg” kažu za Mondo da su na početku imali srdačnu dobrodošlicu i da im predstavnici Skupštine općine nisu dozvolili prisustvo na jednoj od njihovih sjednica. Ipak, sam načelnik općine kaže da to nije tako i da je to sve jedna „igra riječi“.
„Predstavnici firme ‘Medeni brijeg’ nisu se pojavili na Skupštini opštine Petrovo. Ja sam osobno telefonom obavijestio direktora ‘Medenog brijega’ da ćemo pred Skupštinu donijeti zaključke koji su protiv istraživanja i oni su tada rekli da nema potrebe da dolaze na Skupštinu. Tako da se nitko od njih nije pojavio i to je sada malo igra riječi“, kaže Petković za Mondo.
Unatoč protestima mještana koje tvrtka naziva „takozvanim“ kažu da će zbog napada na njihovu reputaciju poduzeti mjere.
„S obzirom na to da organizatori takozvanih protesta nisu pokazali želju za razgovorom, upućivanjem od strane nas niti bilo kakav vid komunikacije, ali vrlo žustro i samouvjereno plasiraju lažne informacije, plaše mještane i direktno utiču na reputaciju naše tvrtke, javno mnjenje i sam naš posao , odlučili smo da, u suradnji sa advokatskim kancelarijama u RS i Australiji pokrenemo proces analize informacija koje se plasiraju, kako bismo zaštitili našu reputaciju i sam rad kompanije ”, kažu iz kompanije “Medeni brijeg” za Mondo.
Jedna od lokacija na Ozrenu gdje se vrše istraživanja IZVOR: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
Dok se čekaju povratne informacije ministarstva mještani nastavljaju s protestima dok god se ne uvjeri da od rudarenja neće biti ništa.
„Cilj mještana je da rudarske tvrtke napuste Ozren, jer su došli kršeći Član 9 zakona RS iz 2013. godine o geološkom ispitivanju itd., nisu održavali javnu raspravu, nisu ispoštovali osnovne odredbe i tu su namjere jasne pa sada neka nam odgovorni kažu, ko je prekršio Član 9 Zakona o geološkim ispitivanjima, onaj ko namjerava da ista istraživanja vrši tamo gdje zakon zabranjuje ili onaj koji je izdao dozvolu tj. rješenje za istraživanja. Isto tako su jasne i naše namjere. Mi ‘nismo indijanci’, a nećemo ni biti, da nam se u skorijoj ili daljoj budućnosti crpi naša majka zemlja, a nas da strpaju – parafraziram – u neke rezervate, jer zna se, ako bi poslije istraživanja došlo do eksploatacije, značilo bi i da će se ovaj kraj još više raseliti, a ko ostane, živjeće u teškim uvjetima“, poručuje Petrović za Mondo.
1 Comment
SaLicaMjesta
(28/12/2021 - 21:27)Načelniče Petrova, naravno da građani očekuju pismeno izjašnjenje i transparentno prikazivanje istog. I nemojte da se čudite što će svi Vaši postupci i odluke od sada biti praćeni budnim očima naroda.
Korporacija koja istražuje nije ni iskazivala interes za otvoreni direktni razgovor, koji je trebao biti organizovan, uz prisustvo građana različite društvene i obrazovne strukture iz istraživanjem obuhvaćenih zajednica. To je minimum što su građani očekivali da će se upriličiti. Jedina „prilika“ je bila oglašavanje predstavnika u jednoj od društvenih grupa, gdje je pokušaj iniciranja dijaloga sa prisutnim online članovima grupe, na obostrano nezadovoljstvo, završio neslavno.
Sa druge strane, nema šta korporacija da očekuje kada je Javna rasprava trebala da bude mjesto i vrijeme dijaloga i diskusije, nakon prethodnog uvida u dokumente (studije/elaborat), još prije izdavanja Rješenja od strane nadležnog Ministarstva RS.
I molićemo lijepo, bez prebacivanja vrućeg krompira iz ruku u ruke, zna se ko sve je trebao inicirati a ko organizovati istu.
Dosta je sukoba interesa u ovoj cijeloj priči, ali to je posebna tema za „tjeranje pravde“.