Nova afera trese Upravu za indirektno oporezivanje BiH čiji su službenici za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja iz Banjaluke, navodno, učestvovali u reketiranju trgovaca u Doboju.
Prema saznanjima našeg portala, službenici UIO Radenko Popović i Jelena Majstorović u maju mjesecu ove godine su sprovodili sumnjive kontrole na gradskoj pijaci u Doboju zbog čega je na noge podignuta policija Republike Srpske, a na kraju i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).
Naš izvor koji je dobro upućen u cijeli slučaj nam je otkrio da su službenici koji su kontrolisali rad trgovaca pokušali tokom provjera izvući ličnu materijalnu korist.
– Oni su došli na gradsku pijacu u Doboju i pokušali da iznude mito od pojedinih trgovaca nakon čega su se oni pobunili, pa su prijavljni policiji. Poslije su se pokušavali oprati govoreći kako su napadnuti. Međutim, prava istina je da su oni zloupotrebili položaj i pokušali iznudu – navodi izvor našeg portala.
Inače, prema saznanjima do kojih je došao naš portal, pomenuti službenici UIO su prijavljeni upravo za zloupotrebu položaja i traženje mita.
Potvrda iz SIPA-e
Da su informacije do kojih smo došli tačne potvrđuje i odgovor koji smo dobili iz SIPA-e u kojoj navode da su upoznati sa cijelim slučajem i da su već poduzeli određene radnje.
– Obavještavamo vas da su policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu zaprimili određene informacije koje se odnose na postupanje službenika Uprave za indirektno oporezivanje. S tim u vezi su preduzete određene mjere i radnje iz naše nadležnosti o čemu je sačinjen izvještaj, koji je dostavljen Tužilaštvu BiH – rekli su nam u SIPA-i.
Zanimljivo je da iz UIO odbacuju sve ove navode tvrdeći da se radi o redovnoj kontroli. Ipak, ni u jednom dijelu ne spominju da je protiv njihovih službenika podnesena prijava i sačinjen izvještaj u SIPA, te da je cijeli slučaj trenutno u rukama Tužilaštva.
Portparol UIO Ratko Kovačević nam je u svom odgovoru naveo da su njihovi službenici samo kontolisali trgovace za koje se sumnja da prodaju duvanske proizvode na crno.
– U okviru operativnih aktivnosti koje su službenici UIO iz Grupe za sprečavanje krijumčarenja i prekršaja iz Regionalnog centra Banjaluka provodili na terenu, morala se izvršiti i provjera jednog poreskog obveznika u Doboju, što je urađeno 3. aprila 2018. godine. Tom prilikom su ovlašćena službena lica UIO su utvrdila da se u jednoj trgovinskoj radnji u Doboju prodaju cigarete i duvan, koji nisu obilježeni akciznim markicama UIO. Po izjavi lica koje je vlasnik trgovačke radnje predmetnu robu je nabavljao „na crno“ na pijaci u Doboju – naveo je Kovačević.
On tvrdi da su baš zbog toga njihovi službenici u maju došli na dobojsku pijacu.
– Radi provjere ovih navoda ovlašćena službena lica UIO su dana 8. aprila 2018. godine kontrolisali rad na gradskoj pijaci u Doboju, pokušavajaći saznati da li se na nekom od štandova nezakonito prodaju duvan i duvanske prerađevine. Tom prilikom su službenici UIO od strane jednog lica bili verbalno i fizički napadnuti o čemu je obavješten i nadležni MUP – kazao je Kovačević koji nije objasnio kako to da su u dijelu pijace gdje se prodaje tekstil, što se jasno vidi na fotografijama, tražili cigarete.
Izvor portala SrpskaCafe dodaje da je veoma čudno i to što su baš službenici iz Banjaluke došli u Doboj zbog kontrole iako je to područje u nadležnosti regionalnog centra UIO Tuzla.
Da li je bilo kršenja nadležnosti?
– Šta su oni tu tražili? Evidentno je da su oni prešli liniju svog dijelovanja i da nisu smjeli i trebali da vrše kontrole u Doboju, posebno zbog nekih manjih prestupa. To vam je kao da saobraćajna policija iz Banjaluke kontroliše u saobraćaj Trebinju – naveo je naš izvor.
U UIO su odbacili i navode da su njihovi službenici prešli regionalnu liniju djelovanja pravdajući to činjenciom da su oni radnici državne institucije, koja ima nadležnost za kontrolu čitave teritorije Bosne i Hercegovine.
– Organizacija UIO ne znači da službenici iz jednog regionalnog centra UIO mogu i smiju obavljati poslove iz svoje nadležnosti na području samo tog regionalnog centra. Od uspostave UIO do danas izvedene su brojne aktivnosti na terenu u cilju sprečavanja krijumčarenja i prekršaja u zajedničkim akcijama službenika Uprave iz svih regionalnih centra, službenika dva ili tri regionalna centra, ili službenika samo jednog regionalnog centra. Isto tako će biti i u budućem periodu, jer službenici UIO imaju zakonsku obavezu da obavljaju poslove iz svoje nadležnosti na cijelom prostoru BiH, bez obzira kojem organizaciono pripadali – rekao je Kovačević.
Ipak, ono što je zanimljivo u cijeloj ovoj priči jeste podatak da su se u centru skandala našli upravo službenici koji su se i ranije povezivali sa nelegalnim radnjama.
Tako se imena Jelene Majstorović i Radenka Popovića, koji su munjevito napredovali u službi, pominju i u priči o sumnjivom zapošljavanju. Prema saznanjima našeg portala Majstorovićeva je od šalterske radnice u jednoj banci za relativno kratko vrijeme napredovala do osobe koja „vedri i oblači“ u UIO BiH.
Izvor: Redakcija SrpskaCafe