Da reklamni prospekti kod svih privrednika nisu samo deklarativni i prostor za nužno poslovno ispisivanje hvalospjeva o sebi, dokazali su u banjskom kompleksu u Slatini kraj Banjaluke, koji je sastavni dio Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ Banja Luka.
Lično iskustvo Zorana C. iz Doboja, govori nam o jednoj dvadestodnevnoj pozitivnoj priči sa stacionarnog fizikalnog tretmana u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“ i to sa odjeljenja VII u Slatini – maja 2018. godine.
„Nakon povrede kičme i upućivanja na banjsko liječenje u neku od banja u RS-u, dilemu nisam imao. Bez ličnog iskustva, ali poučen iskustvom rodbine, prijatelja i poznanika, odlučio sam da izaberem Banju Slatinu. Naravno, greške nije bilo”, kaže za početak Zoran i dodaje:
„Ono što posebno želim naglasiti jesu odlični uslovi u novom VII. paviljonu i fantastičan odnos čitavog osoblja Banje prema meni, kao i prema svim prisutnim pacijentima i drugim korisnicima, sa kojima sam bio u kontaktu. Iskrene pohvale za sve terapeute iz radne terapije, kinezi terapije (Ranko, Aleksandar,….), elektro-magnetne terapije (Dušan,….), bazena, konobare (naročito munjevitog Milana Đurića, svima drag i poznat kao nasmijan, ljubazan,…, a poslije svih iscrpnih terapija istinski melem za dušu), psihologa, glavne sestre Zorice i ostalih sestara, doktora u redovnim vizitama, neumornih i detaljnih čistačica, doktorice koja me vodila Jelene Stanković, kao i dr Snježane Novaković Bursać. Manji dio ovog velikog kolektiva, sa kojim sam imao čast da sarađujem većinom je mlad, stručan i odabran.“
„U par riječi mogu reći da su priroda i vazduh posebni, smještaj vrhunski (moderan dizajn sobe i kupatila, udobni kreveti, kablovska, frižider,…), hrana kvalitetna (prilagođena rehabilitacionom procesu), prostor za rehabilitaciju dobro opremljen i ugodan, a doktori, sestre i terapeuti edukovani, ljubazni, susretljivi, većinom mladi ali iskusni“, kaže Zoran.
„Ako Slatinu posmatram iz rehabilitacionog ugla, meni je ovaj fizikalni tretman dosta pomogao oko jačanja kompletne strukture mišića, uticao na veću pokretljivost, umanjio bolove i jednim dijelom sanirao povredu. Na ostalim postoperativnim pacijentima, zaista je primjetan ekspresan napredak, a sve izgleda kao posmatranje procesa evolucije nepokretne osobe u zadovoljavajuće pokretljivu osobu. U Banji Slatina, pored pacijenata, može se vidjeti i veći broj fizički zdravih osoba, koji su u nju došli isključivo radi rekreacije, odmora, pješačenja, šetanje, čistog zraka, pogodne klime, kvalitetnih zdravstvenih tretmana i sl., a po strukturi su domaći i strani.
U Slatini sam upoznao dobre ljude (pacijente i korisnike) sa raznih prostora RS-a, različitih profila i karaktera, a među njima bi istakao neke, sa kojima sam se sprijateljio: Dušan Obradović iz Prijedora, Milivoj Miško Dragomirović iz Srpca, Nedeljko Neđo Nunić iz Prnjavora, Vlado Kašiković iz Bileće, Nikola Mihajlović iz Lopara, Dušan Cvijić iz Banjaluke, Slobodan iz Ruda, Ljubomir Kovačević iz Zvornika i mnoge druge“, završava Zoran.
Zbog čega Banja Slatina zauzima posebno mjesto u oblastima fizikalne medicine i rehabilitacije, ortopedske hirurgije i baromedicine u Republici Srpskoj i BiH?!
Na lokaciji u Slatini pružaju se usluge vrhunske medicinske rehabilitacije uz primjenu prirodnih ljekovitih faktora – termomineralne vode, ljekovitog blata (peloida) i šumskog kompleksa. Smještajni kapaciteti od 300 postelja u 5 objekata, moderno opremljene sobe i apartmani, ishrana individualno prilagođena oboljenju/stanju pacijenta/korisnika, uslužno osoblje uz čaroban prirodni ambijent, kao i blizina najvećeg grada Republike Srpske garancija su za vrhunsko liječenje, rehabilitaciju i boravak u banjskom kompleksu Zavoda u Slatini.
U januaru 2018. godine u Banji Slatina otvoren je novi smještajni kompleks paviljonskog tipa sa modernim terapijsko – rekreativnim centrom i kongresnom salom. Novi kapacitet omogućuje povećava dostupnost zdravstvenih usluga ne samo za stanovništvo iz Republike Srpske, nego i za pacijente/korisnike iz zemalja regiona. Takođe je otvorena mogućnost uvođenja novih usluga iz programa promocije zdravlja, prevencije bolesti i usluga koje spadaju u domen medicinskog turizma.
Rehabilitacija
U Banji Slatina provodi se vrhunska medicinska rehabilitacija kroz: ▶ Rehabilitaciju pacijenata sa svim oblicima reumatizma ▶ Rehabilitaciju pacijenata sa posttraumatskim stanjima i sportskim povredama ▶ Rehabilitaciju pacijenata nakon operativnih zahvata ▶ Rehabilitaciju pacijenata sa neurološkim stanjima i oboljenjima ▶ Rehabilitaciju pacijenata sa perifernim vaskulopatijama i polineuropatijama |
SPECIJALISTI PRAVE INDIVIDUALNE PLANOVE REHABILITACIJE ZA SVAKOG PACIJENTA/ KLIJENTA KORISTEĆI SVE OBLIKE FIZIKALNE TERAPIJE I POSTUPKE U REHABILITACIJI. INDIVIDUALNU KINEZITERAPIJU PROVODE FIZIOTERAPEUTI KOJI SU EDUKOVANI ZA RAZLIČITE TEHNIKE TERAPIJSKOG PRISTUPA, KAO ŠTO SU PNF, BOBATH, FASCIA, KT, TNM, MULLIGAN I DR.
Multidisciplinarne rehabilitacione timove čine doktori specijalisti fizikalne medicine i rehabilitacije, fizioterapeuti, radni terapeuti, medicinske sestre, psiholog, defektolog i socijalni radnik te drugi medicinski profili prema potrebi.
Razvijeni programi kliničke radne terapije i psihosocijalne podrške omogućavaju sveobuhvatnu rehabilitaciju i holistički pristup pacijentima.
Pacijentima, kao i svim klijentima koji se nalaze u banjskom kompleksu, na raspolaganju su sve medicinske, dijagnostičke i terapijske usluge koje se pružaju u ustanovi, kao što su: pregled fizijatra, interniste, ortopeda, reumatologa, angiologa, RTG dijagnostika, ultrazvučni pregledi krvnih sudova, unutrašnjih organa, zglobova i mekih tkiva, mjerenje gustine koštane mase (DEXA), EMNG ispitivanja, usluge biohemijskog i hematološkog laboratorija i dr.
U terapiji se primjenjuje i istezanje kičmenog stuba na ekstenzomatu – ležaju za trakciju kičmenog stuba koji je svoju primjenu našao kod sve češćih degenerativnih oboljenja kičmenog stuba (diskus hernija, protruzija diska).
U Slatini postoji dijagnostički i terapijski aparat jedistven u zemlji: aparat za izokinetičko testiranje i vježbanje BIODEX 4, odnosno aparat za mjerenje jačine mišića ruku i nogu neophodne za stabilnost zglobova.
Fizikalna terapija se provodi i kroz termoterapiju, elektroterapiju, magneto- terapiju, fototerapiju, laseroterapiju, ultrazvučnu terapiju i manuelnu masažu.
Radna terapija se provodi kroz funkcionalnu i okupacionu radnu terapiju, a obuhvata i ergonomska uputstva u cilju pravilnog izvođenja aktivnosti svakodnevnog života.
BALNEOTERAPIJA
Termomineralna voda
Termomineralna voda, najveće slatinsko blago, se u modernoj medicini uspješno koristi za poboljšanje čovjekovog zdravlja i za prevenciju bolesti.
Još su stari Rimljani koristili blagodeti termalne vode Slatine o čemu svjedoče brojna arheološka nalazišta, kao i rimski novčići koji su pronađeni u slatinskom vrelu. Izgradnja banjskog objekta i korištenje vode u ljekovite medicinske svrhe počinje u doba austrougarske vladavine, a prva naučna istraživanja termalne vode ovog područja izvršio je prof. Ludwig 1888. godine. Od tog doba, iz decenije u deceniju, usavršavanjem medicine otkrivana su i nova područja primjene ovog blaga prirode.
Danas postoji i izgrađena infrastruktura koja omogućava maksimalnu iskorištenost Slatinske vode.
Redovno se vrši i kompletna fizičko-hemijska analiza termomineralne vode Banje Slatina. Posljednja analiza izvršena je 2017. god. kada je potvrđeno da je po svojim fizičko-hemijskim osobinama voda u Banji Slatini dobro mineralizovana (2,6776 gr/l) kalcijum-magnezijum-sulfatna-hidrokarbonatna-ugljenokisela (Ph vrijednost 6,60) hiperterma, sa temperaturom od 40ºC – 42ºC.
U terapiji, voda se koristi u zatvorenim bazenima sa ugrađenim masažerima, uz prisustvo fizioterapeuta prilikom rada vježbi u vodi. Osim u bazenima, voda se koristi i u hidroterapijskim kadama.
Terapijski učinak se postiže kombinacijom fizičkih osobina vode (sile potiska, hidrostatskog pritiska, gustine vode, toplotnog efekta) sa terapijskim vježbama uz potenciranje ostalog fiziološkog djelovanja vode koje proizilazi iz njenog hemijskog sastava.
Veoma je značajno prisustvo rastvorenog ljekovitog gasa CO2 (ugljen-dioksida) u količini 1,75 g/l. Ugljen-dioksid je gas koji difuzijom prolazi kroz kožu i ispoljava u organizmu višestruka ljekovita dejstva, prilikom primjene indiferentne temperature za resorpciju CO2 (od 32ºC – 34ºC).
Ljekovito blato – peloid
U sklopu banjskog kompleksa izgrađen je moderni kompleks peloidnih kupatila u kome se pružaju usluge balneoterapije (primjena ljekovitog blata i termomineralne vode u svrhu liječenja). Ljekovito blato – peloid nastaje u blatnim bazenima kiseljenjem gline u termomineralnoj vodi, a onda se nakon završetka procesa zrenja najmodernijom tehnologijom priprema i dovodi do moderno uređenih blatnih kabina gdje se aplikuje na pacijenta/klijenta.
Ljekoviti peloid Banje Slatina je glinoviti – pjeskoviti alevrit, pH je alkalan, odličnog toplotnog kapaciteta, što čini kožu mekšom, elastičnijom i propustljivijom za prolaz ljekovitih gasova i minerala iz termomineralne vode.
Slatinski peloid ima visok stepen specifičinog djelovanja prvenstveno na hronične reumatske bolesti, post-traumatskastanja i ostećenja perifernih nerava bilo koje etiologije. Primjena kupki i pakovanja ovim peloidom se mogu posebno preporučiti kod dijabetesne mikro i makroangiopatije i polineuropatija raznog porijekla.
Visokospecijalizovani timovi za medicinsku rehabilitaciju, blagodeti termomineralne vode i ljekovitog blata, koje se prozvodi prirodnim putem u peloidnim bazenima, čine da je Banja Slatina biser zdravstvenog turizma što potvrđuje i nagrada “Zlatna turistička ruža BiH”.
Wellness i spa program
Prateći potrebe savremenog života, u banjskom kompleksu se, pored medicinske rehabilitacije, pružaju i usluge promocije zdravlja i prevencije bolesti. Za sve koji žele kraći ili duži odmor od naporne svakodnevnice, na raspolaganju je Wellness centar Slatina, sa brojnim programima za odmor i obnovu duha i tijela, kao i rekreativna zona (teretana i bazen).
Wellness centar nudi:
▶ masažu i aromaterapiju
▶ finsku i parnu saunu
▶ jacuzzi
▶ anticelulit program savremenim aparatima
▶ anticelulit program u sklopu karbotretmana
▶ bazen i kade sa ljekovitom termomineralnom vodom
▶ peloidna kupatila
Zahvaljujemo se Kancelariji za odnose s javnošću, Zavoda za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju „Dr Miroslav Zotović“ Banja Luka, na ustupljenom materijalu.