Specijalizacija iz porodične medicine i u Doboju (Video)

DOBOJ – Budući porodični ljekari od septembra će svoju specijalizaciju umjesto u Banjaluci obavljati u ovdašnjem Domu zdravlja i Bolnici „Sveti apostol Luka“.

„Mi smo u posljednjih mjesec-dva dana uspjeli sa Medicinskim fakultetom u Banjaluci da sklopimo sporazum i da ponovo osvježimo jednu priču koja je bila prisutna u Doboju do 2014. godine, a to je Edukativni centar iz porodične medicine i sada ćemo ponovo sve naše doktore koji budu išli na specijalizaciju iz porodične medicine zadržavati u Doboju, oni će svoju specijalizaciju prolaziti kroz Dom zdravlja, kroz bolnicu. Te ljude više nećemo slati u Banjaluku, niti na neke druge destinacije, nego će oni sav taj svoj specijalistički staž obavljati u Doboju“, izjavio je Vladimir Marković, direktor Doma zdravlja, te dodao da ova zdravstvena ustanova trenutno u Banjaluci školuje tri specijalizanta, ali će se oni od septembra vratiti u Doboj.

Mladi ljekari se danas nerado odlučuju da specijaliziraju porodičnu medicinu, a jedan od razloga je i to što osim rada sa pacijentima imaju i dosta administrativnih poslova koje moraju da završe.

Posao porodičnog ljekara već šesnaest godina obavlja dr Željka Popović, koja smatra da ne postoji nijedna grana medicine koja daje tako široku sliku o pacijentima kao što je porodična medicina.

„Mi smo među prvima u državi implementirali nešto što je budućnost primarne zdravstvene zaštite, tako da imamo ljekare koji jako dobro barataju ultrazvukom, dermoskopijom, obučavali smo druge ljekare, dolazili su kod nas na obuku i to je ta šira klinička slika, sagledavanje pacijenta, ali i dijagnostike kojom mi jako dobro vladamo“, kaže Popovićeva, te ističe da je Medicinski fakultet završila u vrijeme kada se nije bilo baš lako zaposliti, a Dom zdravlja joj je, kaže, pružio prvu priliku.

Ova zdravstvena ustanova obilježava sedam decenija postojanja, sve je počelo 1953. kao ambulanta u koja je trebalo da liječi siromašno stanovništvo, nakon poplave 1965. je dobila postojeći objekat, a u međuvremenu je pretrpjela brojne organizacione promjene, te od 1995. nosi sadašnji naziv.

Svojih početaka prisjetile su se dr Anđa Sušić i nekadašnja glavna sestra Mirjana Ninković, koje su se osamdesetih godina prošlog vijeka zaposlile u Domu zdravlja.

„Počela sam kao i svi rad u terenskoj ambulanti, dežurstva u Hitnoj, kasnije sam vodila jedan period kućno liječenje, 1988., kada sam došla sa specijalizacije, do sredine 1992. Ratni period je bio jako težak za nas sve, zbrinjavanje ranjenih, povrijeđenih, izbjeglica, raseljenih lica“, priča Sušićeva.

„U periodu od 1987. do 1992. sam bila u odsjeku patronaže i kućnog liječenja. Mi smo tako bili ekipa kojoj nije bilo teško raditi, išli smo tamo gdje su pacijenti bili na udaljenosti, nepristupačnim putevima i po nevremenu, i po vrućini, i po hladnoći“, kazala je Ninkovićeva.

Dom zdravlja danas zapošljava 265 radnika, pruža brojne usluge, a glavna sestra Službe porodične medicine Daria Tadić objasnila je šta je, između ostalog, to novo što primenjuju u svom radu.

„Nekada smo radili klasičan tretman rana, međutim sada smo jedna od vodećih ustanova koja koristi savremene povoje koji nam štede vrijeme, energiju, ljudske resurse i naravno na kraju krajeva štede i novac, a samim tim ubrzavaju zarastanje rana, ubrzavaju generalni oporavak pacijenta“, navela je Tadićeva.

Izvor: nezavisne.com / Sanja Čakarević

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.