Opštine i gradovi pred kolapsom

BANjALUKA – Priliv novca od PDV-a u budžete lokalnih zajednica nastavio je da pada, a apeli gradonačelnika i načelnika da bude održan sastanak sa zvaničnicima Republike Srpske nije urodio plodom ni nakon pola godine.

Načelnik Šamca Đorđe Milićević rekao je da su od decembra prošle godine tražili čak šest puta od premijera Srpske Radovana Viškovića da primi delegaciju Predsjedništva Saveza opština i gradova RS te da se nijednom nije odazvao tim pozivima.

– Zadnji zaključak sa sjednice Skupštine Saveza opština i gradova iz maja je da bude organizovan sastanak sa Viškovićem. Nije organizovan sastanak do danas. Tada se na sjednici Skupštine saveza pojavila ministarka finansija RS Zora Vidović koja je rekla da treba da se domaćinski ponašamo, jer je takvo stanje kakvo jeste – rekao je „Glasu“ Milićević, koji je i član Predsjedništva Saveza opština i gradova RS.

Koliko je stanje alarmantno, on navodi, pokazuje podatak da je priliv novca od PDV-a ka lokalnim budžetima smanjen za čak 20 odsto u odnosu na prošlu godinu.

– To nikoga očigledno ne zabrinjava u Vladi ili bar ne žele da otvore dijalog. Savez opština i gradova zaista nema više nikakve moći i nema više razloga o tome polemisati na sjednici Predsjedništva – poručio je Milićević.

Očekuje da će trend pada priliva od PDV-a u lokale kase biti nastavljen tokom cijele ove godine.

– Od februara pa sve do kraja maja priliv novca od PDV-a ka lokalnim budžetima bilježi pad od 20 odsto u odnosu na prošlu godinu. Dakle povećan je intenzitet smanjenja priliva ka lokalnim zajednicama. Još je gora situacija nego što je bila. Pod znakom pitanja je funkcionisanje svih lokalnih zajednica u Srpskoj – zaključio je Milićević.

Naglasio je da od Vlade Srpske ne traže ništa drugo nego da ih primi te da tokom razgovora pokušaju naći način kako da riješe pomenuti problem.

– Očigledno Vlada ima svojih problema i ne interesuju je lokalne zajednice. Znate šta je obrazloženje Vlade RS? Oni kažu da otplaćuju kredite koje su ulagali u lokalne zajednice. Smiješna priča. Za Šamac ne otplaćuju niti jednu marku – poručio je Milićević i dodao da Vlada ignoriše i prvog čovjeka Saveza opština i gradova, jer ni on, kako navodi, ne može da se dogovori o sastanku delegacije Predsjedništva saveza sa Viškovićem.

Smatra da je nepotrebno više bilo kakvo učestvovanje na sjednicama Saveza opština i gradova RS jer, kako tvrdi, nemaju više nikakvog uticaja.

– U međuvremenu uprkos ovakvom stanju Vlada poziva lokalne zajednice na sastanak sa sindikatom kada je riječ o povećanju plata. Oni će uvažiti sindikatu rast primanja opet na teret lokalnih zajednica. Neka obezbijede novac za te ljude – zaključio je Milićević.

Predsjednik Saveza opština i gradova RS Ljubiša Ćosić nada se da će uskoro sa Viškovićem održati sastanak na temu smanjenja prihoda od PDV-a ka lokalnim zajednicama.

– Pad priliva od PDV-a u maju u odnosu na plan je bio osam odsto. Ne znam koliko trenutno iznosi. Činjenica je da postoji mnogo razloga zbog kojih je manje novca od PDV-a ka lokalnim budžetima. Ono što svima nama predstoji zbog toga je da rebalansiramo naše budžete naniže ili da pokušamo naći dodatne izvore finansiranja kojima ćemo obezbijediti ta sredstva. Teška je situacija u lokalnim zajednicama, ali ne mislim da je toliko dramatična – rekao je „Glasu Srpske“ Ćosić, koji je i gradonačelnik Istočnog Sarajeva.

Očekuje da će Višković uskoro primiti delegaciju Predsjedništva Saveza opština i gradova RS.

– Razumijem da premijer ima obaveza. Na njegovu adresu proslijedili smo dva zahtjeva za sastanak, jedan sa Predsjedništvom kada je riječ o smanjenju priliva od PDV-a, a drugi sa nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama. Pokušaću prije godišnjih odmora da se dogovorim o sastanku na osnovu zahtjeva iz decembra prošle godine – zaključio je Ćosić.

Višković u petak nije odgovarao na naše pozive, tako da nismo dobili odgovor da li će uskoro primiti delegaciju Predsjedništva Saveza opština i gradova.

Zakon

Zakonom o budžetskom sistemu RS iz 2005. godine, koji je stupio na snagu od početka 2006. godine, budžetu Republike Srpske pripada 72 odsto sredstava koja budu prikupljena od indirektnih poreza, jedinicama lokalne samouprave 24 odsto, a preostali iznos od četiri odsto ide za javno preduzeće „Putevi Republike Srpske“. Sredstva od 24 odsto koja su namijenjena za opštine i gradove su raspoređena prema opštinama i gradovima po automatizmu, po tačno utvrđenim koeficijentima raspodjele.

Izvor: glassrpske.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.