Čim u Doboju spomenete parking, slijede salve gunđanja. Dobojlije su kivne što je Direkcija za izgradnju i razvoj grada – DIRG „poklopila“ svaki kvadrat slobodnog prostora, pa čak i prostore ispred stambenih zgrada, škola, vrtića i zdravstvenih ustanova, pretvorivši ih u parkinge koji se naplaćuju.
piše: Milkica Milojević
Ovo javno preduzeće, koje bi po nazivu trebalo da bude posvećeno „izgradnji i razvoju“, Dobojlije su prozvale „glavnim uhljebištem“ stranačkih kadrova i „servisom za prikupljanje harača“.
Jer, naplata parkinga je samo dio priče. DIRG je ovlašten i za naplatu komunalne naknade i zakupnina za poslovne prostore u vlasništvu grada. Koliko novca godišnje na ovaj način DIRG uzme od građana i šta Dobojlije za taj novac dobiju, nije poznato, jer izvještaji o radu ovog javnog gradskog preduzeća nisu javno dostupni.
Poznato je, međutim, da uz sve što naplati od građana i privrednika, DIRG svake godine dobije i dodatnu finansijsku injekciju iz gradskog budžeta. Tako je 2021. godine uz redovan grant od 800.000 KM, DIRG na osnovu rebalansa budžeta dobio i dodatnih 1,5 miliona KM.
Grad i na druge načine pomaže DIRG-u, pa je tako prošle godine iz budžeta izdvojeno 50.000 KM, za kupovinu godišnjih parking karata ljekarima specijalistima zaposlenim u dobojskoj bolnici. Takođe, grad je DIRG-u ustupio automobil, škodu superb.
Iako raspolaže pozamašnom količinom narodnih para, što iz lokalnog budžeta, što od naplata „harača“, DIRG izbjegava plaćanje poreza i doprinosa. Na spisku 100 najvećih poreskih dužnika u Republici Srpskoj, koji objavljuje Poreska uprava RS, zabilježeno je da je DIRG Doboj, na dan 30. novembra 2022. za porez dugovao više od 2 miliona KM ili precizno 2.030.795 KM.
Olivera Nedić (PDP), odbornica u skupštini grada, koju mnogi smtraju jedinom opozicijom u Doboju, kaže da nije iznenađena. U poslovanju DIRG-a, tvrdi Nedićeva, štošta nije u skladu s propisima, pa se i neplaćanje poreza uklapa u taj model.
Pita se na kojem je zakonu utemeljena odluka po kojoj se parkinzi uz stare zgrade iz doba SFRJ, koji su kao i stanovi bili društvena imovina, prenose u vlasništvo grada pa se parking naplaćuje.
„Kad su ljudi, koji su imali stanarsko pravo otkupili stanove, valjda su time otkupili i pripadajuću infrastrukturu, uključujući i parking“ – kaže Olivera Nedić i dodaje da zakonom ovo pitanje nije jasno definisano.
Na parkinzima pored zgrada stanari nemaju nikakvu „prednost“, osim što mogu kupiti godišnju kartu po sniženoj cijeni od 50 KM. Ali ta im karta vrijedi samo u ulici u kojoj stanuju i samo, ako baš tu „ugrabe mjesto“, jer im parking mjesta nisu rezervisana.
Olivera Nedić tvrdi da su radnici DIRG-a nevjerovatno revnosni u naplati parkinga.
„U Doboju ne vrijedi pravilo da imaš 15-ak minuta, da platiš parking. Čim roditelj, recimo, izađe iz automobila da dijete uvede u školu ili vrtić, odmah ga zaskoče „čestitkom“, odnosno nalogom za plaćanje kazne“ – kaže Nedićeva.
DIRG je, tvrdi ova odbornica, parking automate nabavio bez javnog tendera, a ti automati su, kako navodi, „nezakonito priključeni na sistem javne rasvjete“.
Još je veće kontroverze izazvala, po mnogima sporna, naplata komunalnih naknada. Zbog ovih naknada DIRG je zaratio s pola grada. Na hiljade Dobojlija dobilo je izvršne sudske odluke, u kojima im je zaprijećeno pljenidbom, čak i za dugove od stotinjak maraka, koji su po zakonu zastarjeli još prije nekoliko godina.
Snježana Šešlija, izvršna diektorka nevladine oranizacije „ToPeer“ Doboj, koja se bavi zaštitom prava potrošača, odavno upozorava da je poslovanje DIRG-a netransparentno i da je nejasno u koje se svrhe troši novac od naplate parkinga i od komunalne naknade.
Ona navodi da je od 2019. do kraja 2021. na adresu „ToPeera“ stiglo skoro 700 pritužbi građana na rad DIRG-a.
Direkcija za izgradnju i razvoj grada – DIRG Doboj, osnovana je 2010. U osnivačkom aktu naveden je niz djelatnosti od opšteg interesa, poput „vođenja investicija od značaja za grad Doboj“ ili „zaštite životne sredine“, da bi kasnije ovom spisku bili dodati i poslovi „reklamiranja i propagande“ i „čišćenja zgrada i objekata“, ali u stvarnosti DIRG je servis za naplatu parkinga i komunalne naknade.
Poslovanjem DIRG-a bavila se i Glavna služba za reviziju javnog sektora RS. U finansijskog reviziji grada Doboja za 2017. godinu ističe se da DIRG-u „pripadaju sva sredstva koja naplati po taksi za korištenje parkinga“, uz obavezu da nakon podmirenja redovnih troškova, DIRG ostatak novca „usmjeri na unapređenje sistema naplate parkinga“.
„Nije dokumentovano da je gradsko odjeljenje za stambeno-komunalne poslove vršilo analizu i kontrolu utroška ovih sredstava, odnosno da je direkcija u 2017. godini vršila navedena ulaganja“ – navodi se u revizorskom izvještaju.
Revizori ističu i da su godinama „prisutni problemi vezani za izvještavanje“ o utrošku prikupljenog novca, a navode i šta se desilo 1. februara 2018. godine, baš kada su došli da „pročešljaju“ finansije DIRG-a.
„Zbog nepostojanja adekvatne zaštite i antivirusnih programa, došlo je do njegove blokade, tako da je faktički u periodu provođenja aktivnosti koje prethode izradi finansijskih izvještaja grada, onemogućen pristup informacijama“ – navodi se u revizorskom izvještaju.
Više na: inpulsportal.net