Ukupan obim novca na tržištu nekretnina uvećan je 10 odsto u 2022.
Mesecima unazad pišemo o prilivu Rusa u Srbiju, u Beograd, i evo, „gazimo“ već drugi dan nove godine, a nema naznaka da će rat u Ukrajini prestati.
To znači dodatnu tenziju, nemire i migracije u 2023, pri čemu u našoj zemlji sada boravi i dosta Ukrajinaca. Ipak, Rusi dominiraju, a ruski jezika se čuje sve češće na našim ulicama, u zgradama, prodavnicama, kafićima…
Dolazak (posebno bogatih) Rusa učinio je da gazde stanova u Srbiji drastično podignu cene kirije lane, mada je u poslednjem periodu došlo do stagnacije: naime, sve je manje upita za najam stana od strane Rusa u Beogradu, rekao je sredinom decembra sagovornik Telegraf Biznisa, Miloš Mitić.
Ali, to svakako ne znači da oni koji su uspeli da „upecaju“ strance (čitaj: Ruse) kao postanare, sada ne spavaju na lovorikama. Kako saznajemo od nekih vlasnika stanova, uspeli su dobro da profitiraju tim potezom.
Jedan naš sugrađanin trenutno izdaje stan od 40 kvadrata, iz novogradnje na Novom Beogradu, za čak 1.000 evra.
Vlasnica stana iz centra Beograda je napustila svoj dom i preselila se u novi, kako bi Rusima izdala 50-ak kvadrata za 850 evra.
Retrospektiva
Ukupan obim novca na tržištu nekretnina uvećan je 10 odsto u 2022, dok je učešće stanova u ukupnoj količini novca iznosio 57%.
Takođe, prodato je više stanova u starim zgradama nego u novim, a u Beogradu je 69% stanova plaćeno gotovinom i 31% bankarskim kreditima.
U odnosu na treći kvartal 2021, u Beogradu je prošle godine cena kvadrata povećana za 21% u starim zgradama i 10% u novim, što je značajan pomak i dovoljno govori o tome koliko je biznis sa nekretninama danas naročito isplativ.
Najveći rast cena stanova u novogradnji bio je na Novom Beogradu – 29%, tako da ponuda od 1.000 evra mesečno, za stan od 40 kvadrata, izgleda da se „uklapa“ u principe zakona ponude i potražnje.
Izvor: telegraf.rs