Prijeti gašenje proizvodnje zbog zabrane izvoza peleta

Proizvođači peleta nezadovoljni sz zbog posljednje odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojom se dozvoljava izvoz ogrjevnog drveta, a zabranjuje izvoz ovog proizvoda.

Za mnoge ona je nelogična, posebno kada se uzme u obzir da je domaće tržište podmireno više od 95 posto.

– Na osnovu čega je Vijeće ministara donijelo odluku da cijepano drvo i sirovina može da ide u izvoz, a pelet ne može i koliko još tona peleta treba da proizvdemo da snabdijemo domaće tržište. Problem je kod javnih ustanova bio zato što su one napravile budžet i uokvirile se na količinu peleta po cijenama od prošle godine, kaže Almir Idrizović, vlasnik preduzeća Ekomadera iz Bugojna, izvještava Federalna TV.

Prije samo nekoliko dana, činilo se da postoji solomonsko rješenje koje bi moglo da zadovolji i proizvođače peleta i domaće tržište, bar na nivou entiteta.

– Čekamo da Vijeća ministara Bosne i Hercegovine donese odluku i dozvoli proizvođačima da izvezu 50 posto proizvodnje, 50 posto da moraju plasirati na domaće tržište. Cijena tog plasiranja na domaćem tržište, imajući u vidu da su dobijali repromaterijal po veoma stimulativnim cijenama, ne bi mogla da pređe 550 KM, poručio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

– Očigledno se sama odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kosi s tim prijedlogom i on je nevažeći i ništa se konkretno nije donijelo. Odluka je donesena – zabrana izvoza peleta do 31. januara, ističe Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u Bosni i Hercegovini.

Proizvođači peleta naglašavaju da je jedan od mogućih motiva za produžetak zabrane izvoza problem nabavki javnih institucija.

– Moramo razdvojiti proizvođače peleta i trgovce. Nisu svi proizvođači prisutni na javnim nabavkama. Na proizvodnju utječu i razni faktori. Jedan od njih je i oslobođenje izvoza cijepanog, ogrjevnog drveta. Samom tom odlukom poskupjela je sirovina kod nekih proizvođača peleta za 30 posto, objašnjava Ivanović.

Trenutna cijena peleta je od 650 do 750 maraka. Proizvođači su vlastima dali rok od sedam dana, a nakon toga usljedit će set reakcija jer im pomenuta zabrana stvara štetu koju mjere stotinama miliona maraka.

Kažu, jedna od mogućih posljedica je i gašenje pojedinih preduzeća zbog gubitka već ugovorenih tržišta, piše indikator.ba.

https://www.federalna.ba/proizvodaci-peleta-negoduju-zbog-odluke-vijeca-ministara-bih-xl3bq

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.