VEĆ odavno smo svedoci da je stanje u Srpskoj kad je u pitanju radna snaga alarmantno, i da se veliki broj delatnosti susreće sa problemom pronalaska kvalifikovanih radnika.
Jedna od glavnih poteškoća sa kojom se danas suočavamo je svakako i sporo prilagođavanje obrazovnog sistema potrebama tržišta rada.
Kako su ranije za „Novosti“ rekli iz Zavoda za zapošljavanje RS, najtraženija zanimanja u Srpskoj su diplomirani ekonomisti, pravnici, ali i profesije koje su u manjem broju evidentirane na birou, poput profesora matematike, fizike, informatike. Tržištu nedostaju i farmaceuti, ljekari i inženjeri elektrotehnike.
Iz te ustanove pojasnili su da je u prvom dijelu ove godine zabilježen napredak u zapošljavanju osoba sa evidencije.
– Za prvih pet mjeseci ove godine, zaposleno je 10.750 lica – rečeno je u Zavodu.
Međutim, prema riječima Miroslava Vukajlovića, direktora jedne od agencija za zapošljavanje, u Srpskoj ponestaje radne snage u skoro svim oblastima.
– Uočljivo je da se ne popunjavaju brojna otvorena radna mjesta u proizvodnim kapacitetima, pogotovo u manjim sredinama. U ovom trenutku teško je pronaći stručne radnike za poslove u ugostiteljstvu, imamo veliku potražnju za radnicima u IT-u, rad u kol-centrima, vozačima, dostavljačima, a sezonskih radnika gotovo da nema – pojašnjava Vukajlović.
Kvalifikovani kadar je hronično nedostajući, pogovo onaj koji je u stanju da samostalno izvršava zadatke, bilo da su u pitanju KV radnici ili oni sa VSS.
Kada su u pitanju deficitarna zanimanja, tu se u prvom redu mogu izdvojiti zanati.
– Inženjeri, posebno elektro i mašinskih smjerova, pomenuti IT inženjeri, poodavno su nedostajući na našem tržištu rada, tendencija je da će se ovaj trend nastaviti – kaže Vukajlović i dodaje da ta zanimanja čekaju poslodavci širom svijeta, a ne samo domaći.
Poslodavci u Srpskoj najviše interesovanja iskazuju za popunjavanje onih radnih mjesta koja ne iziskuju posebnu kvalifikaciju.
– Globalizacija i internet doneli su hiljade novih radnih mjesta i na naše tržište.
Najzastupljenija nova radna mjesta odnose se na poslove na daljinu – ističe Vukajlović.
Ove godine otišlo je mnogo više radnika na sezonske poslove nego prethodnih.
– Firme će sve teže zadržavati postojeći obim poslovanja. Hitno su potrebne mjere kako bi se trend odlaska radne snage zaustavio – zaključuje Vukajlović.
KONOBARI I ZAVARIVAČI
PREMA podacima Zavoda za zapošljavanje RS, kada je u pitanju četvrti stepen stručne spreme, poslodavci najviše traže ekonomske tehničare, medicinske sestre i tehničare, operatere na računaru, dok je za treći stepen stručne spreme najveća potražnja za prodavačima, konobarima, vozačima, bravarima, obućarima i zavarivačima.
Izvor: vecernjenovosti.ba