Zaraza virusom korona u protekla 24 časa u Republici Srpskoj potvrđena je kod 181 osobe, a u ovom periodu prijavljena je smrt 26 ljudi.
Preminule su osobe srednje i starije životne dobi od kojih su četiri iz Doboja, tri iz Banjaluke, po dvije iz Zvornika, Bijeljine i Bileće i po jedna osoba iz Rogatice, Čajniča, Pala, Prijedora, Novog Grada, Kupresa, Šipova, Gradiške, Trebinja, Teslića, Vukosavlja, Šamca i Stanara.
Najviše novozaraženih – njih 90 je iz Banjaluke, dok je 31 osoba iz Prnjavora, po 10 iz Kozarske Dubice i Laktaša, sedam iz Mrkonjić Grada, po pet iz Bijeljine, Gradiške i Lopara, po tri iz Zvornika i Čelinca, po dvije iz Kneževa, Ugljevika i Šipova i po jedna osoba je iz Dervente, Istočnog Novog Sarajeva, Kotor Varoša, Milića, Ribnika i Srpca.
Od ukupnog broja zaraženih 101 je muškarac i 80 žena, od kojih je 25 mlađe, 109 srednje i 47 osoba starije životne dobi.
Do sada je u Republici Srpskoj potvrđeno 27.726 slučajeva virusa korona, a preminulo je 886 osoba. Oporavilo se 13.533 osobe, a testirane su 126.944 osobe.
Ukupan broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj je 1.195 i to u Univerzitetsko kliničkom centru Republike Srpske 439, a u opštim bolnicama 756.
Pod zdravstvenim nadzorom trenutno su 12.572 osobe, a nadzor je završen kod 89.224.
Direktor Instituta za javno zdravstvo RS Branislav Zeljković je naveo da je epidemiološka situacija u Srpskoj i dalje nepovoljna.
-U pojedinim lokalnim zajednicama došlo smirivanja situacije ali je u drugim došlo do pogoršanja – rekao je Zeljković.
Epidemiolog Jela Aćimović istakla je da je nešto manji broj hospitalizovanih u Republici Srpskoj, ali da je, od 439 hospitalizovanih pacijenata u Univerzitetskom kliničkom centru, njih 53 priključeno na respiratore, što govori da je veliki broj oboljelih koji su u kritičnom stanju.
Govoreći o posljedicama kovida 19, Aćimovićeva je navela da se od početka pandemije može uočiti da više umiru muškarci nego žene, te da je među umrlima oko 65 odsto muškaraca.