Ministarka prosvjete i kulture RS Natalija Trivić u intervjuu za Mondo je istakla da će nastava u osnovnom i srednjem obrazovanju u ovoj školskoj godini najvjerovatnije trajati do sredine juna.
Ona je u pisanom intervjuu za naš portal ocijenila i da je u trenutnim okolnostima vrlo teško prognozirati da li će se djeca do tada vratiti u školske klupe, a otkrila je i na koji način će se najvjerovatnije zaključivati ocjene. Trivić ne isključuje mogućnost polaganja razrednih ispita, a najavila je i da će precizna uputstva o vrednovanju učenika biće donesena u narednih deset dana.
Mnoge trenutno najviše zanima do kada će trajati ova školska godina, pa ako možete da precizirate da li će se, kao što je ranije planirano, završiti sredinom juna ili će potrajati i tokom ljeta?
– Prema zakonima o osnovnom i srednjem obrazovanju, školska godina se završava 31. avgusta, a podzakonskim aktima je definisano da nastava traje do polovine juna. Nastava na daljinu će vjerovatno trajati kako je i planirano podzakonskim aktima, međutim, naša obaveza je da veoma precizno definišemo ocjenjivanje učenika i, eventualno, polaganje razrednog ispita. Odluke ćemo donositi u najboljem interesu učenika. Veoma je važno da svi uspješno završe ovu školsku godinu i da nova školska godina počne u septembru.
Druga najveća dilema je način ocjenjivanja. Da li je definisan način ocjenjivanja učenika za ovu školsku godinu?
– Upravo su u petak usvojene uredbe sa zakonskom snagom koje propisuju načine izvođenja nastave u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj u novonastalim okolnostima, Uredba sa zakonskom snagom o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju te Uredba sa zakonskom snagom o izmjenama i dopunama Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju. Njima je upravo propisano da se ocjena može zaključiti i na osnovu praćenja, ocjenjivanja i vrednovanja učenika prilikom izvođenja nastave na daljinu te da, ukoliko je to u najboljem interesu učenika, ministar može da odluči o polaganju razrednog ispita za učenike koji su pohađali nastavu na daljinu.
Da li će biti pismenog ili onlajn testiranja iz određenih predmeta?
– Precizna uputstva o praćenju, vrednovanju i ocjenjivanju učenika prilikom izvođenja nastave na daljinu u osnovnom i srednjem obrazovanju, donijećemo u roku od narednih desetak dana, na prijedlog Republičkog pedagoškog zavoda, čiji stručni timovi već rade na definisanju ovih pitanja.
Postoji li ikakva šansa da se djeca vrate u školske klupe do kraja ove školske godine?
– Teško je prognozirati u ovom trenutku, ali važno je da smo uspjeli uspostaviti kvalitetan oblik vaspitno-obrazovnog rada u kojem su se veoma dobro snašli i učenici i nastavnici. Ovo je potvrda prilagodljivosti jednih i drugih, te posebno zavidnih rezultata naših strateških nastojanja uvođenja informacionih tehnologija u nastavni proces i kontinuiranog usavršavanja nastavnika u tom pogledu. Učenicima je ovaj način komunikacije blizak i jako dobro su se snašli. Dokazali smo zajedničku spremnost obrazovnog sistema u Republici Srpskoj da sa uspjehom odgovori potrebama i u ovakvoj situaciji.
Smatrate li da je zabrana održavanja nastave u školama, posljednja mjera koja će biti ukinuta?
– Postupaćemo u skladu sa epidemiološkom situacijom i preporukama struke vodeći računa o zaštiti učenika i nastavnika.
Nakon mjesec dana nastave na daljinu za osnovce, šta biste istakli kao najveće prednosti, a šta kao manjkavosti ovog procesa?
– Pokazalo se da naši nastavnici i učenici veoma uspješno koriste informacione tehnologije u nastavnom procesu, što će sigurno uticati i na njihov budući interaktivni rad u školskoj učionici. Uvjerena sam da će nastavni proces biti daleko savremeniji zbog upotrebe informacionih tehnologija, ali i kreativniji i interaktivniji, što će dati jedan novi kvalitet našem obrazovnom sistemu. Nedostaje socijalni kontakt učenika i nastavnika koji je uvriježen u nastavi, što je sigurno neprocjenjivo i jednima i drugima.
Ugled i autoritet prosvjetnih radnika se već dugo vremena prilično urušava. Je li ova kriza pokazala njihovu važnost i stručnost i mislite li da će se to znati cijeniti i kada se sve vrati redovnim okolnostima?
– Opredjeljenje Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske je upravo osnaživanje uloge prosvjetnih radnika. Samom dodjelom Svetosavske nagrade prvi put ove godine željeli smo im pokazati da cijenimo njihov predan rad i trud. Cijela javnost u prilici je da prati njihov rad. I u vrlo ograničenim i zahtjevnim uslovima, oni jasno potvrđuju posvećenost i nezamjenjivu vrijednost svog rada.
Кriza je pokazala na svim poljima da su znanje i kompetencije nezamjenjivi, pa tako i u obrazovnom sistemu. Imamo sjajne nastavnike koji su savladali brojne izazove da bi na što bolji i prijemčiviji način predstavili nastavne sadržaje učenicima. Svima im od srca čestitam.
Кako se Vama, kao roditelju, čine novi „tv nastavnici“ Vaše djece? Jeste li imali potrebu da im pomažete oko zadaće i učenja u proteklih mjesec dana?
– Uvijek sam uključena u mjeri u kojoj to traže od mene. Veoma rado im pojasnim neke sadržaje ili ih uputim da sami pronađu i pročitaju informaciju. Mislim da je dobar način da djecu usmjeravamo da sami istražuju, pa onda zajedno da prodiskutujemo određenu temu. Moramo ih učiti da kritički promišljaju.
Izvor: mondo.ba Autor: Brankica Spasenić