Problemi zbog uredbe o vraćanju cijena: Trgovcima se ne isplati nabavljati pojedinu robu

BANJALUKA – Uredbu o vraćanju cijena na prethodni nivo, koju je Vlada Republike Srpske donijela u cilju kontrole cijena za osnovne životne namirnice i druge proizvode, treba staviti van snage, jer može proizvesti ogromne probleme pa i nestašicu određene robe, smatraju trgovci i privrednici.

Ovom Uredbom propisano je vraćanje cijena na nivo koji je zatečen u prometu 5. marta 2020. godine, međutim problem je što je nabavna cijena pojedine robe porasla i veća je nego što je 5. marta bila u maloprodaji.

Primjera radi, neke vrste voća prije 5. marta mogle su se nabaviti po dvije KM po kilogramu, i uz maržu trgovaca one su u radnjama bile od 2,2 KM do 2,4 KM, međutim zbog problema sa virusom korona, činjenicom da se duže čeka na granici i da je veća potražnja za voćem itd., ta nabavna cijena više nije 2 KM, već, recimo, 2,5 KM, i uz maržu trgovca u maloprodaji ta roba trebalo bi da košta između 2,8 i 3 KM.

Dakle, poštujući uredbu, trgovci bi robu koju nabave danas po 2,5 KM trebalo da je prodaju po 2,2 ili 2,4 KM.

„Ulje je poskupjelo, voće i povrće takođe, meso i mnogo toga. Neka roba je poskupila da je u nabavi skuplja nego što smo je prodavali 5. marta. Ne znam do čega će dobrog dovesti uredba osim da će nestati neke robe. Ne možemo ići u gubitak i nešto kupovati po pet maraka, a prodavati po tri“, rekao je Dušan Reljić, vlasnik kompanije „Fructa Trade“ i lanca trgovina „Kort“.

Pored trgovaca, u problemu su i njihovi dobavljači, koji lance trgovina ne žele da snabdijevaju ispod svoje nabavne cijene, a ako uzmemo u obzir da BiH deficit u trgovinskoj razmjeni ima samo u mlijeku i malinama, veliko je pitanje šta će se u narednim danima dešavati na tržištu.

„Mi ne proizvodimo i većinu robe uvozimo. Vlada ne može uticati na cijene uvozne robe i narediti nekome u Srbiji, Hrvatskoj ili Evropi koju cijenu da kreira. Napraviće se pometnja na tržištu, posebno iz razloga što Evropa polako steže kaiš, i umjesto da oni koji mogu stvaraju određene zalihe, niko ništa ne kupuje“, ispričao je izvor „Nezavisnih“.

Privrednici i trgovci naglašavaju da bi mnogo bolja mjera bila ograničavanje marže na proizvode na koje se uredba odnosi i da inspektori kontrolišu cijeli lanac, od nabave do maloprodaje te da u slučaju bilo kakvih malverzacija drastično kažnjavaju.

„Ne treba dozvoliti da neko ima maržu na neke proizvode 50 odsto i rješenje je kao u Hrvatskoj da se propišu maksimalne marže, ali da inspektori to kontrolišu“, rekao je Reljić, ističući da će se uredba poštovati, ali da će, ako je država ne povuče, brzo sve doći na naplatu, i istovremeno naglašavajući da je bolje da robe ima i po višim cijenama, nego da je nema uopšte.

Za razliku od trgovaca koji očekuju nestašice određenih proizvoda, u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske kažu da u veleprodajnim i maloprodajnim trgovinskim objektima u Republici Srpskoj ima dovoljno prehrambene robe, a u firmama u domaćoj prehrambenoj industriji na stanju je dovoljno zaliha te da nema potrebe za bilo kakvih strahom da će doći do nestašice.

U Vladi Republike Srpske kažu da odluke i uredbe koje se donose ne važe neograničeno te da će svaka odluka biti korigovana u skladu sa onim što vlada na terenu, a ne zato što neko kaže da to treba.

„Tačno je da su određene namirnice poskupjele u distributivnim centrima. Inspektori će otići iskontrolisati sve zalihe i te distributivne lance i vidjeti da li se radi o spekulaciji ili stvarnim problemima“, rekao je Radovan Višković, premijer Republike Srpske, dodajući da će se, ako se utvrdi za neku robu da je poskupjela u nabavi, ići na ograničenje marže.

Podsjećanja radi, uredba Vlade Republike Srpske o vraćanju cijena na prethodni nivo odnosi se između ostalog na sve vrste brašna, hljeba, peciva, mlijeko i mliječne proizvode, jaja i proizvode o jaja, šećer, so, rižu, tjesteninu, sve vrste svježeg mesa, ribe i njihove prerađevine, voće i povrće, mesne konzerve, vodu itd.

Izvor: nezavisne.com Autor: Uroš Vukić

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.