Hoće li biti novih podrhtavanja tla?! (VIDEO)

Nakon zemljotresa koji je pogodio šire područje Tuzle u petak, stanovnici su osjetili još najmanje dva manja potresa. Epicentar zemljotresa zabilježen je šest kilometara sjeverno od Mramora, a o jačini govori i informacija da se osjetio u drugim dijelovima BiH, ali i u Hrvatskoj i Srbiji. Bili smo danas u Rudniku Mramor u čiju jamu svakodnevno ulaze rudari.

Provjerili smo koliko je ovo razoran zemljotres i šta bi moglo uslijediti nakon njega. Tu su naravano i preporuke Civilne zaštite stanovništvu u slučaju ponovnog potresa. Svakodnevno u jamu Rudnika Mramor silazi 400 rudara.

Zemljotres jačine 4,7 po Rihteru, 30. augusta u 15 sati i 2 minute zatekao ih je na preuzimanju smjene. Premda je epicentar zabilježen šest kilometara sjeverno do Mramora, na dubini od deset kilometara, u Rudniku tvrde da ga nisu jače osjetili, niti da se to odrazilo na jamske hodnike. Ponašanje rudara u slučaju razornog zemljotresa propisano je Planom odbrane i spasavanja, navode u ovom rudniku. Jačina ovog podrhtavanja tla prešla je polovicu Rihterove skale koja mjeri 9 stepeni. Na RGGF-u podsjećaju da su potresi rezultat prirodnih tektonskih poremećaja.

Da ne smije biti panike, preporuka je i Civilne zaštite. Prva uputa stanovništvu je, ne koristiti liftove, osigurati glavne ventile i prekinuti dotok električne energije, vode i plina. Preporučljivo se skloniti ispod nosivog zida ili neke druge mehaničke zaštite. Prioritet pri spašavanju, kao i u drugim vanrednim okolnostima, moraju imati bolesni, djeca i starci. Merkalijeva skala sadrži dvanest stepeni i jačina posljednjeg jačeg zemljotresa na granici je sedmog, vrlo jako i osmog stepena, kojeg seizmolozi kategoriziraju kao rušilački zemljotres. Seizmolog Ivan Brlek najavio je ”aftershock”, a što je termin za seriju manjih potresa koji slijede nakon jačeg zemljotresa. Upravo ovaj fenomen ukazuje na to da se tlo smiruje.

Izvor: rtvtk.ba

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.