To potvrđuju najnoviji podaci Zavoda za statistiku RS, prema kojima je u Trnovu prosječna neto plata nakon oporezivanja u 2018. iznosila 952, a u Istočnom Drvaru 960 maraka. Sa druge strane, svi gradovi, osim Banjaluke, imaju prosječne neto plate ispod 900 maraka.
Predsjednik Saveza gradova i opština RS Ljubiša Ćosić objašnjava da u manjim opštinama privredni sektor nije dovoljno razvijen, pa su njihovi radnici uglavnom vezani za šumarstvo, elektrodistribuciju ili opštinsku administraciju.
– U manjim lokalnim zajednicama ljudi uglavnom rade u javnim ustanovama i preduzećima koja su u njima smještena, a gdje su plate veće nego u realnom sektoru, zbog čega i imaju veća primanja – rekao je Ćosić.
Načelnik Trnova Dragomir Gagović kaže da trenutno ova opština broji oko 2.500 stanovnika. Oni uglavnom rade u šumskom gazdinstvu, policiji, Domu zdravlja, školi i administraciji.
– Kod nas je i veliki procenat visokoobrazovanih. U opštinskoj administraciji gotovo svi imaju visoku stručnu spremu, tačnije samo dvoje je bez fakultetske diplome. Tu je i dosta onih koji su zaposleni u institucijama u Sarajevu, što je takođe uticalo na bolji prosjek plata – objašnjava Gagović.
Naglašava da u posljednjem periodu nastoje da što više ulažu u razvoj proizvodnog sektora, kao što su prerada drveta i ribnjaci, gdje uskoro očekuju veći broj zaposlenih sa boljim primanjima.
– Naša opština bila je gotovo uništena tokom rata. Trebale su nam godine da sve ponovo izgradimo i obnovimo. Mnogi su se iselili jer su im domovi spaljeni – podsjeća Gagović.
Svakodnevno nastoje da ulažu u razvoj, i to u svim oblastima, da bi, kako kaže, obezbijedili bolje uslove za život svojih mještana.
I u Istočnom Drvaru prioritet je razvoj, i to u svim segmentima. Načelnica te opštine Milka Ivanković kaže da svake godine nastoje da izdvojite što više sredstava u infrastrukturu i stambeni fond, i to uz podršku Vlade RS. To je mala, kako kaže, povratnička sredina, sa manje od 200 stanovnika. Mještani su uglavnom zaposleni u tamošnjem Šumskom gazdinstvu “Klekovača-Potoci”, u nekoliko privatnih firmi u drvno-prerađivačkoj industriji, te pošti, Domu zdravlja, Zavodu za zapošljavanje i opštinskoj administraciji.
– Kod nas su u opštinskoj administraciji prosječne plate 840 maraka, tako da prosjek na nivou cijele opštine sigurno popravljaju druga preduzeća i ustanove – dodala je Ivankovićeva.
Stimulativne mjere
Načelnik Trnova Radomir Gagović kaže da raznim stimulativnim mjerama pokušavaju da stanovništvo zadrže u toj opštini.
– Upravo nastojimo da vratimo jednu porodicu sa petoro djece, koja se odselila u Srbiju. Obezbijedićemo im smještaj u Trnovu i zaposliti jednog člana porodice, a djeci ćemo pomagati prilikom školovanja – naglašava Gagović.
Prosječne neto plate nakon oporezivanja u 2018. godini u KM (podaci Zavoda za statistiku RS)
Banjaluka – 981
Prijedor – 837
Doboj – 855
Bijeljina – 796
Trebinje – 893
Gradiška – 791
Zvornik – 847
Izvor: glassrpske.com Autor: Dragana Orlović