Njemačkoj prijeti kolaps u logistici jer poslodavcima u toj zemlji nedostaje između 45 hiljada i 60 hiljada vozača kamiona. Kako je njemačko tržište rada uvijek bilo zanimljivo bh-a građanima, provjerili smo postoji li interes naših vozača, koliko su naša autoprijevoznička preduzeća u opasnosti da ostanu bez radne snage zbog njihovog angažmana u Njemačkoj, te da li je i koliko isplativo voziti terete u ovom dijelu Evropske unije. Kako doznajemo, ukoliko i odu, cijena rada ne prati uvjete rada.
To što njemački mediji najavljuju kao mogući crni scenarij, jer bi zbog nedostatka autoprijevoznika police supermarketa mogle ostati prazne, neki su već prepoznali kao šansu za bh-a vozače transporta.
Njemački špediteri traže nove ljude, čak i na parkiralištima, potvrđeno nam je to i u našoj Privrednoj komori. No kao i svaka druga šansa, i ova nosi svojevrsne zamke i rizike.
Vozači koji su iskusili angažman u ovom dijelu Evropske unije navode da rade pod teškim uvjetima. Ono što u Kantonalnoj privrednoj komori nastoje postići jeste poboljšati uvjete i cijenu rada autoprijevoznika u Bosni i Hercegovini, kako bi se smanjila neto razlika u zaradi i ljudi imali razlog više za ostati u BiH, navodi predsjednik KPK Tuzla, Nedret Kikanović.
Izvor: rtvtk.ba